Jak przypomina portal "Super Express", rząd zdecydował się wprowadzić dodatek węglowy, który ma zrekompensować Polakom drastyczny wzrost cen tego surowca. O 3000 zł można ubiegać się jednorazowo, do końca listopada bieżącego roku. Wnioski można składać już teraz. Jak prawidłowo wypełnić wniosek?

Dodatek węglowy - to warto wiedzieć

O dodatek węglowy mogą starać się te gospodarstwa domowe, które zadeklarowały, że ich głównym źródłem ogrzewania jest piec węglowy. Nabór wniosków o dodatek węglowy w kwocie 3000 zł ruszył 17 sierpnia. Mogą go złożyć zarówno osoby, które jeszcze nie kupiły węgla, jak i ci, którzy się w niego zaopatrzyli.

Aby móc ubiegać się o dodatek węglowy należy posiadać piec węglowy, który wykazało się jako główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku domów, w których mieszka więcej niż jedna rodzina, ale wspólnie kupują węgiel, mogą składać wniosek osobno.

Węgiel/YouTube @Jaki ekogroszek?
Węgiel/YouTube @Jaki ekogroszek?
Węgiel/YouTube @Jaki ekogroszek?

Rząd nie zdecydował się na wprowadzić progu dochodowego, co oznacza, że o dodatek może otrzymać każdy, niezależnie od osiąganych dochodów. Wniosek można złożyć zarówno tradycyjnie w urzędzie gminy, jak i drogą elektroniczną przez e-PUAP.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Jeśli zdecydujemy się na wysłanie wniosku drogą elektroniczną za pośrednictwem e-PUAP, wystarczy zalogować się do portalu, a następnie wybrać opcję "pismo ogólne do podmiotu publicznego". W dalszej kolejności wybieramu podmiot odpowiedni dla naszego adresu i rodzaj pisma.

W dalszej kolejności dodajemy wypełniony dokument, podpisujemy go elektronicznie (za pomocą dowodu lub profilu zaufanego) i wysyłamy.

Złożyliście już wniosek?

To też może cię zainteresować: Małgorzata Rozenek-Majdan poprowadzi „Dzień Dobry TVN”. Kto będzie z nią współpracował. Pojawił się poważny kandydat do tego duetu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wyprawa na grzyby może skończyć się mandatem. O tym warto pamiętać przed wyprawą do lasu

O tym się mówi: To niepokojące wieści dla Polaków. Czy chmura radioaktywna może dotrzeć do Polski. W razie zagrożenia możemy mieć problem