Jak podaje portal "Interia", wielu amatorów grzybobrania ruszyło do lasów w całej Polsce. Niestety nie wszyscy wiedzą, że w czasie takiej wyprawy nie możemy sobie pozwolić na wszystko. Niewiedza w tym zakresie może nas słono kosztować. Niewłaściwe zachowanie może skończyć się mandatem w wysokości nawet 500 zł!

Grzybiarze ruszyli do lasów

Choć pogoda nie sprzyja wysypowi grzybów, nie brakuje amatorów grzybobrania, którzy wybierają się do lasu w ich poszukiwaniu. Wiele osób zapomina, że w czasie wizyty w lasach, nie na wszystko możemy sobie pozwolić. Wybierając się do lasu, należy sprawdzić, czy na jego obszarze nie obowiązuje zakaz wstępu.

Grzyby/YouTube @Tadeusz Zapała
Grzyby/YouTube @Tadeusz Zapała
Grzyby/YouTube @Tadeusz Zapała

Niezastosowanie się do zakazu wstępu do lasu może kosztować nas nawet 500 zł. Nawet jeśli nie obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu, to na jego obszarze mogą być wydzielone obszary w których nie wolno się poruszać lub zbierać grzybów.

Mandatem mogą zostać ukarane również osoby, które zignorują zakaz wjazdu do lasu lub zaparkują w miejscu do tego nie przeznaczonym. Nieumięjętne zbieranie grzybów, które skutkuje niszczeniem grzybni, to kolejne wykroczenie, za które grozi nam kara finansowa.

Karze podlegać będą także te osoby, które płoszą lub zabijają dzikie zwierzęta, a także niszczą miejsca ich bytowania - nie należy niszczyć ptasich gniazd, czy mrowisk. Mandat grozi nam również za niszczenie drzew i roślin.

Grzyby/YouTube @Tadeusz Zapała
Grzyby/YouTube @Tadeusz Zapała
Grzyby/YouTube @Tadeusz Zapała

Apel leśników

Leśnicy apelują do grzybiarzy, aby ci nie zbierali dużych, starych owocników, bo te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju grzybów. Powinniśmy się także powstrzymać od zbierania grzybów jadalnych, które zagrożone są na terenie naszego kraju wyginięciem.

Na liście gatunków chronionych znajdują się: Borowik korzeniasty, Smardz jadalny, Smardz wyniosły, Flagowiec olbrzymi, Modrzewnik lekarski, Soplówka jeżowata, Soplówka jodłowata, Szyszkowiec łuskowaty, Maślak dęty, Maślak trydencki, Dwupierścieniak cesarski.

Zdarzyło się wam dostać mandat w trakcie grzybobrania?

To też może cię zainteresować: Czy duchowny może odmówić chrztu dziecka osobom bez ślubu kościelnego. Przepisy jasno regulują te kwestie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Piotra Woźniaka-Staraka nie ma już z nami od 3 lat. Jak dzisiaj prezentuje się miejsce jego ostatniego spoczynku

O tym się mówi: Wybranka Daniela Martyniuka zabrała głos w sprawie wesela. Padły mocne słowa