Jak podaje portal "Regio Dom", wielbiciele grzybobrania już teraz mogą znaleźć w lasach grzyby jadalne i to w całkiem sporej ilości. Do naszych koszyków mogą trafić między innymi kurki, maślaki, podgrzybki, koźlaki oraz borowiki. Gdzie obecnie jest najwięcej grzybów?

Złoty czas dla grzybiarzy

Grzybiarze wyczekują ciepłych dni, w których nie brakuje wilgoci i opadów deszczu. To idealna pogoda, aby w lasach pojawił się wysyp grzybów. Choć wielu grzybiarzy zazdrośnie strzeże miejsc, w których zbiera grzyby nie brakuje też i takich, którzy dzielą się tymi informacjami w sieci.

Z doniesień samych grzybiarzy wynika, że na ten moment można ich znaleźć najwięcej w lasach w województwach podkarpackim i podlaskim. Jeden z grzybiarzy z Podlasia donosi, że w tamtejszych lasach szczególnie dużo jest kurek. Z kolei grzybiarze z Małopolski natknęli się na spore ilości prawdziwków, zajączków, ale niewiele kani.

Grzyby/Grzybobranie/Youtube
Grzyby/Grzybobranie/Youtube
Grzyby/Grzybobranie/Youtube

Aktulne informacje o wysypach grzybów znajdziecie tutaj.

Gdzie szukać poszczególnych gatunków

Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie prawdziwków, warto przyglądać się dokładnie okolicom buków, dębów, sosen oraz świerków, gdzie szczególnie często się pojawiają. Sezon na nie trwa od lipca aż do października.

Kurek należy poszukiwać przede wszystkim pod mchem, pojawiają się one już w czerwcu, ale grzybiarzom zdarza się na nie natknąć również w październiku - wówczas najprędzej znajdziemy je pod zeschłymi liśćmi.

Kurki/YouTube @Łukasz Łuczaj
Kurki/YouTube @Łukasz Łuczaj
Kurki/YouTube @Łukasz Łuczaj

Maślaki szczególnie dobrze czują się w towarzystwie sosen i modrzewi, gdzie najlepiej szukać okazów tego gatunku grzyba. Można natrafić na nie już w czerwcu, a sezon ich występowania trwa aż do października.

Należycie do grona wielbicieli grzybobrania?

To też może cię zainteresować: Joanna Opozda zabrała głos w sprawie zarzutów stawianych jej przez Antka Królikowskiego. Padły wyjątkowo mocne słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Produkty w sklepach będą coraz droższe. Czy musimy przygotować się na puste półki i braki towarów

O tym się mówi: Żora Korolyov to nieodżałowana strata w świecie show-biznesu. Jak dziś wygląda jego miejsce ostatniego spoczynku