Jak przypomina portal "Interia", w ostatnim czasie głośno było w mediach o pustoszejących półkach i limitach wprowadzonych na sprzedaż cukru przez niektóre sieci handlowe. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy puste półki to przejaw braków towaru w hurtowniach, czy może wywołanego paniką popytu, za którym sklepy nie są w stanie nadążyć?

Braki w sklepach

W ostatnich tygodniach mogliśmy zobaczyć w sieci zdjęcia pustych półek w sklepach, z których znikały w zastraszającym tempie cukier i ocet. Szczególnie informacja o tym pierwszym wywołała wśród klientów popłoch i wielu z nich zaczęło kupować większe ilości cukru "na zapas". Część sieci zdecydowało się wówczas na wprowadzenie limitów.

Choć braki dostępności cukru i octu odbiły się najgłośniejszym echem, to nie były jedyne towary, po których sklepowe półki śledziły pustkami. Raportowano również o braku mleka, oleju, śmietany, papieru toaletowego, jaj, a także soli. Skąd wynikały te braki?

Puste półki/YouTube @Po prostu Vlog
Puste półki/YouTube @Po prostu Vlog
Puste półki/YouTube @Po prostu Vlog

Skąd braki na sklepowych półkach?

"Business Insider" wskazuje, że za brak octu odpowiedzialny jest sezon na ogórki i wykonywane z nich przetwory, do których wykorzystuje się właśnie ten produkt. Przetwory z owoców miały być odpowiedzialne za zniknięcie z półek cukru.

Nie bez znaczenia była również panika klientów, którzy w obawie przed wzrostem cen, zbliżającą się zimą, która według zapowiedzi może być ciężka, a także rosnącą ilością przypadków Covid-19 i obawą, że wraz z kolejną falą wróci groźba lockdownu.

Puste półki/YouTube @karolina g
Puste półki/YouTube @karolina g
Puste półki/YouTube @karolina g

Eksperci ostrzegają klientów przed uleganiem panice i robieniem dużych zapasów. Nadmierny popyt może wpłynąć na podnoszenie cen i braków. Warto zachować rozsądek.

Doświadczyliście problemów z którymś z wymienonych produktów?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia płyną z jednego z polskich szpitali. Czy choroba, której nie notowano od lat znów nam zagraża

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gorzkie słowa Jacka Łągwy z zespołu Ich Troje. Kompozytor ma wiele żalu. Znalazł się w trudnej sytuacji

O tym się mówi: Nadal nie ma informacji na temat tego, co spowodowało katastrofę ekologiczną na Odrze. Dlaczego dochodzenie trwa tak długo