Jak podaje portal "ABC Zdrowie", w 109. Szpitalu Wojskowym w Szczecinie wykryto bakterię Corynebacterium diphtheriae, która wywołuje niebezpieczną chorobę - błonicę. Patogen został wykryty w organizmie pacjenta już po tym, jak ten zmarł. Władze szpitala zapewniły, że wszelkie środki ostrożności zostały zachowane i zarówno pacjenci, jak i personel szpitala nie mają powodów do obaw.

Maczugowiec błonicy wykryty w szczecińskim szpitalu

Wykonane już po śmierci pacjenta badania, wykazały, że był on nosicielem maczugowca błonicy. Przedstawiciele szpitala, w której przebywał pacjent wskazują, że trwają obecnie badania, które mają wykazać, czy patogen był zakaźny, czy też nie.

Przedstawiciele placówki wskazują, że na wyniki badań trzeba będzie jeszcze poczekać, bo te konkretne bakterie bardzo powoli się rozwijają, co wpływa na wydłużenie procesu oczekiwania na wyniki.

Zastępca komendanta szpitala ds. VI Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego, cz.p.o. ppłk mgr farm. Jacek Sypko dodał, że wykrycie u pacjenta bakterii nie jest jednoznaczne z tym, że zmarły cierpiał na błonicę. Dopiero wyniki badań pozwolą stwierdzić, czy obecność patogenu miała jakikolwiek związek ze zgonem pacjenta.

Sypko uspokoił również, że zadziałały wszelkie procedury. Personel, który miał kontakt z zakażonym pacjentem został poddany badaniom na obecność patogenu - w każdym przypadku dały one wynik ujemny. Dodatkowo personel medyczny otrzymał dawkę przypominającą szczepionki przeciwko błonicy.

Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National

Czym jest błonica?

Błonica to choroba, która przenosi się drogą kropelkową i rozwija się głównie w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Jednym z objawów jest opuchlizna węzłów chłonnych znajdujących się w obrębie szyi (określane jako szyja Nerona).

W gardle pojawiają ropne zmiany, których zejście w dół układu oddechowego może prowadzić do zamknięcia krtani i nasilenia się duszności. Konsekwencją choroby mogą być zmiany wielonarządowe, które szczególnie niebezpieczne są, kiedy zlokalizują się w sercu.

Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National
Szpital/Youtube @CBC News: The National

Myślicie, że grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?

To też może cię zainteresować: Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmienił się od 11 lat. Czy w najbliższym czasie można spodziewać się jego podniesienia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: O takim domu marzy niemal każdy. Jak wygląda posiadłość Zenona Martyniuka

O tym się mówi: Dziwna odpowiedź Przemysława Czarnka na trudną sytuację w oświacie. Minister nie widzi problemu w braku chętnych nauczycieli do pracy w szkołach