Jak podaje portal "Money", wzrost zasiłku pogrzebowego może być jednym z tematów, jaki pojawi się w nadchodzącej kampanii wyborczej. Od 11 lat wysokość świadczenia nie uległa zwiększeniu, wynosząc niezmiennie 4 tysiące złotych. Czy taki stan rzeczy niebawem się zmieni?

Pochówki a inlacja

W ostatnich miesiącach mierzymy się z wysoką inflacją, która nie ominęła również branży pogrzebowej. Na rosnące ceny pochówku wpływają nie tylko wzrost opłat za gaz (niezbędny w procesie kremacji), czy prąd, ale także rosnące koszty pracy.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" analizując fora internetowe wskazują, że koszt zakupu trumny sięga ponad 3 tysięcy złotych, do tego dochodzi opłata za obecność księdza lub mistrza ceremonii, co wiąże się z wydatkiem rzędu od 600 do nawet 1300 zł. To proste wyliczenie wskazuje, że kwota zasiłku już na te dwa elementy może okazać się niewystarczająca.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna

Wniosek o podwyżkę zasiłku pogrzebowego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zwróciło się do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej z wnioskiem o podnisienie kwoty zasiłku pogrzebowego. Postulowali, aby wynosił on 200 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia, jakie obowiązywało w momencie śmierci osoby, na której pochówek zasiłek ten jest wypłacany.

W odpowiedzi na wniosek resort zapewnił, że trwają obecnie prace nad podniesieniem wysokości zasiłku pogrzebowego tak, aby z jednej strony była to kwota faktycznie uwzględniająca koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe budżety państwa i Funduszu Ubezpieceń Społecznych.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP

Kiedy takie rozwiązanie zostanie przedstawione? Tego nie wiadomo, choć jak można przypuszczać, będzie to jeden z tematów, jaki pojawi się w zbliżającej się kampanii wyborczej.

To też może cię zainteresować: Marta Manowska straciła pracę. Już nie poprowadzi popularnego formatu TVP. Stacja wydała komunikat w tej sprawie. Jakie są przyczyny tej decyzji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Proces Johnny'ego Deppa przeciwko Amber Heard. Są nowe fakty w sprawie. Aktor mocno stracił. Amerykańskie gwiazdy odsuwają się od celebryty

O tym się mówi: Najbardziej przyjacielskie znaki zodiaku. Mają serce na dłoni