Jak podaje portal "Super Express", waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku możę być rekordowo wysoka. Z informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że średni wzrost płac wyniósł 11,8 proc. Biorąc pod uwagę to, a także wysokość inflacji, specjaliści prognozują, że wskaźnik waloryzacji może wynieść rekordowe 17,86 proc.! Co to oznacza dla wysokości świadczeń pobieranych przez seniorów?

Rekordowa waloryzacja świadczeń w 2023 roku?

Wiele wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku, co ma związek z wysoką inflacją i znacznym wzrostem płac. Z opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w II kwartale tego roku płace wzrosły o 11,8 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

pieniądze, screen YT
pieniądze, screen YT
Pieniądze, screen YT

Biorąc pod uwagę ten parametr, a także inflację na poziomie 15,5 proc. można przeanalizować, jak na ten moment wyglądałaby przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych. Wskaźnik byłby wyjątkowy wysoki i wyniósł 17,86 proc. Jak przełożyłoby się to na wysokość rent i emerytur?

Seniorzy, których świadczenie wynosi obecnie 1338,00 zł brutto zyskali by 239,00 zł brutto. W przypadku świadczeń wynoszących na ten moment 1400,00 zł brutto, wzrost wynosiłby 250 zł. Po waloryzacji na takim poziomie, emerytura w kwocie 2500,00 zł brutto wzrosłaby o 447 zł.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Dla seniorów pobierających obecnie świadczenie w kwocie 3700 zł brutto, waloryzacja przyniosłaby dodatkowe 661 zł. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 6000 zł zyskaliby 1072,00 zł brutto.

Myślicie, że faktycznie waloryzacja świadczeń osiągnie tak wysoki poziom? A może będzie jeszcze wyższa?

To też może cię zainteresować: Nie ma już z nami jednego z bohaterów „Kuchennych rewolucji”. Restaurator był pokłócony z Magdą Gessler

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mole spożywcze to ogromne utrapienie. Jak skutecznie pozbyć się tych owadów z naszej kuchni

O tym się mówi: Michał Wiśniewski szczerze o miłości, związkach i swoim charakterze. To podejście do tematu dokładnie wyjaśnia dlaczego żenił się już pięć razy