Jak podaje portal "Pomorska", lato jest czasem, kiedy łąki i lasy pełne są różnego rodzaju roślin. Wiele z nich przyciąga wzrok swoim pięknem. Niestety kontakt z niektórymi z nich może się okazać groźny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jakich gatunków lepie unikać?

Tych roślin lepiej unikać!

Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin, jakie mogą pojawić się w Polsce jest Barszcz Sosnowskiego. Roślina zawiera olejek eteryczny, w którego składzie znajdują się między innymi związki kumarynowe. Jeśli dojdzie do dostania się tego olejku na skórę (szczególnie w słoneczny dzień) dochodzi do oparzeń II i III stopnia. Są one groźne szczególnie dla dzieci i osób starszych.

Barszcz Sosnowskiego/YouTube @TV Dami Jelenia Góra
Barszcz Sosnowskiego/YouTube @TV Dami Jelenia Góra
Barszcz Sosnowskiego/YouTube @TV Dami Jelenia Góra

Kieliszek Zaroślowy jest piękny, ale i niebezpieczny. Jego urokliwe kwiaty przyciągają uwagę dzieci. Niestety jej przypadkowe spożycie może być groźne dla naszego zdrowia. Zatrucie objawia się silną biegunką, której mogą towarzyszyć drgawki. Szkodliwe glikozydy znajdują się we wszystkich częściach rośliny!

Kieliszek Zaroślowy/YouTube @dlaCiebietv
Kieliszek Zaroślowy/YouTube @dlaCiebietv
Kieliszek Zaroślowy/YouTube @dlaCiebietv

Przede wszystkim w Bieszczadach można natknąć się na Ciemiężycę Białą. W przypadku tej rośliny najbardziej trujący jest jej korzeń. Zatrucie rośliną przebiega stopniowo. Napierw dochodzi do poczucia osłabienia. Potem dołącza spowolniony rytm serca. Wreszcie dochodzi do porażenia mięśni odpowiedzialnych za oddychanie.

Jaskry to niewielkich rozmiarów żółte kwiaty, których większość gatunków jest trująca. Sok wydobywający się z rośliny prowadzi do poparzeń skóry, którym towarzyszy zaczerwienienie i pęcherze. Kontakt z błonami śluzowymi jest szczególnie niebezpieczny. W roślinie znajduje się trująca protoanemoninę, która oddziałuje przede wszystkim na układ nerwowy.

Jaskier/YouTube @jacoleko
Jaskier/YouTube @jacoleko
Jaskier/YouTube @jacoleko

Szalej Jadowity jest kolejną rośliną trującą, która występuje w naszym kraju. Jest to jedna z nabardziej toksycznych roślin na świecie. Wyciąg tej rośliny jest jedną ze składników cykuty - trucizny, którą otruł się Sokrates.

A wy, jakie rośliny umieścilibyście na liście?

To też może cię zainteresować: "Wściekły" noworodek gwiazdą internetu. Dziewczynka ma już dwa lata. Jak wygląda

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Izabela Małysz zachwyciła metamorfozą. Fani nie szczędzili komplementów pod adresem żony skoczka

O tym się mówi: Tomasz Lis zabrał głos w sprawie wyników kontroli w "Newsweeku". "Nie oczekuję przeprosin ani nawet refleksji"