Jak podaje portal "Goniec", każdy, kto chce przystąpić do sakramentu małżeństwa, zobligowany jest do odbycia nauk przedmałżeńskich. W trakcie spotkań poruszane sa tematy związane z antykoncepcją, czy różnymi aspektami damsko-męskich relacji. Wiele par młodych nie ocenia tych nauk szczególnie dobrze. Dość często pojawia się w ich kontekście określenie "średniowiecze".

Nauki przedmałżeńskie

Dominikanim o. Łukasz Miśko cytowany przez portal "Goniec", wskazuje, że nie ma jednego, ściśle określonego programu, jaki realizowany jest we wszystkich kościołach. To, jak będą wyglądały nauki, uzależnione jest od danej diecezji, która wyznacza, jak będą wyglądały kursy przedmałżeńskie.

Nie tylko zakres tematyczny, ale i dobór prelegentów zależy od decyzji diecezji. Nie zawsze nauki muszą być prowadzone przez księży. Poza duchownymi pojawiają się też małżonkowie, którzy mogą pochwalić się rożną długością małżeńskiego stażu.

Najwięcej o tego rodzaju kursach można się dowiedzieć z internetowych forów, na których przyszli państwo młodzi dzielą się swoimi doświadczeniami. Czytając niektóre z relacji, nie sposób nie złapać się za głowę.

Ślub/YouTube @Alterteam
Ślub/YouTube @Alterteam
Ślub/YouTube @Alterteam

Doświadczenia przyszłych par młodych z kursów przedmałżeńskich

W sieci można natknąć się na naprawdę różne oceny prowadzonych w polskich kościołach nauk przedmałżeńskich. Niektóre pary chwalą prowadzących i poruszane przez nich tematy, podczas gdy inni nie pozostawiają na nich suchej nitki. Wielu narzeczonych z trudem było w stanie uwierzyć w teorie dotyczące antykoncepcji i seksu przedstawiane prze prelegentów.

Słowo "średniowiecze", czy "archaiczne" to najdelikatniejsze określenia, na jakie można było trafić w Internecie. "Takich nonsensów dawno nie słyszałam (...) hasła, że antykoncepcja to zło, bo oszukujemy nią same siebie i niszczymy swój organizm, a dla kobiecego ciała nie ma nic lepszego niż plemniki" - czytamy w jednym z wpisów.

Obrączki/YouTube @Złotnik-jubiler Rafał Kołodziej
Obrączki/YouTube @Złotnik-jubiler Rafał Kołodziej
Obrączki/YouTube @Złotnik-jubiler Rafał Kołodziej

A wy, jakie macie doświadczenia w tym temacie?

To też może cię zainteresować: Marta Kaczyńska i Małgorzata Rozenek-Majdan były kiedyś przyjaciółkami. Dziś żadna nie wypowiada się na temat tej drugiej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ceny prądu pójdą mocno do góry. Jak ulżyć domowemu budżetowi i obniżyć rachunki za energię elektryczną

O tym się mówi: Prawda o związku Krawczyka Juniora z Katarzyną wyszła na jaw. Kobieta przerwała milczenie