Jak podaje portal "e-Dziecko", wielu zakłada, że przyszli rodzice chrzestni muszą wykazać się przyjęciem chrztu i bierzmowania. Tymczasem lista wymagań jest nieco dłuższa. Duchowny może zadać nam bardzo intymne pytanie. Jakie?

O tym muszą pamiętać rodzice chrzestni

Co oczywiste, kandydaci na rodziców chrzestnych muszą przyjąć zarówno sakrament chrztu, jak i bierzmowania. Na tym wymagania stawiane przez kościół się nie kończą. Ważne, aby była to osoba odpowiedzialna, która żyje zgodnie z zasadami wiary. W wielu parafiach wydanie zaświadczenia dla przyszłych rodziców chrzestnych, poprzedzone są rozmową.

W jej trakcie mogą paść wyjątkowo intymne pytania. Zwykle padają one w przypadku, kiedy duchowny ma wątpliwości, czy kandydat na rodzica chrzestnego, żyje zgodnie z nauką kościoła i zasadami wiary. Może więc dopytać nie tylko o to, czy kandydat bierze udział w coniedzielnej Eucharystii, ale także, czy nie żyje w związku nieformalnym lub czy jest po rozwodzie.

Chrzest/Youtube @Karol Płonka
Chrzest/Youtube @Karol Płonka
Chrzest/Youtube @Karol Płonka

Czasem wśród wymogów dla przyszłych rodziców chrzestnych znajduje się również zaświadczenie o odbyciu spowiedzi oraz uczestnictwo w naukach przedchrzścielnych.

Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym?

Rodzicem chrzestnym nie może zostać ktoś, kto nie uczęszcza na niedzielne msze święte, ani nie przyjął sakramentów chrztu i bierzmowania. Nie mogą również zostać nimi w przypadku, kiedy nie chcą przystąpić do sakramentu pokuty. Kościół katolicki odrzuca w tym przypadku także osoby o pozostające w związku niesakramentalnym, lub konkubinacie.

Co ciekawe, ostateczna decyzja o tym, czy dana osoba może zostać rodzicem chrzestnym należy do proboszcza danej parafii. W przypadku, kiedy duchowny uzna, że dana osoba nie jest godną pełnienia roli chrzestnego, może nie wydać zgody.

Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Wszyscy byli przekonani, że kobieta spodziewa się dziecka. W jej rosnącym brzuchu kryło się jednak coś innego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie milkną echa odwołanego chrztu syna Joanny Opozdy i Antoniego Królikowskiego. Głos zabrał spowiednik gwiazd. Duchowny nie przebierał w słowach

O tym się mówi: Część seniorów może zyskać nawet 200 złotych do emerytury. Co trzeba zrobić, żeby otrzymywać pieniądze co miesiąc