Jak przypomina portal "O2", bierzmowanie to sakrament w trakcie którego, przystępująca do niego osoba wybiera sobie kolejne imię i patrona. Nie zawsze wybór ten, podoba się księżom, którzy przygotowują młodzież do bierzmowania. Tak było i w tym przypadku.

Sakrament bierzmowania

O ile imiona nadane na chrzcie nie zależą od nas, a od naszych rodziców, o tyle imiona nadawane nam w czasie bierzmowania wybieramy sami. Co ważne, wybierając dla siebie to imię, musimy dostosować się do panujących zasad. Księża jednak nie zawsze są zadowoleni z wyboru i to nawet wtedy, gdy mamy do czynienia ze świętym.

Tak było też w przypadku Antka, który jeszcze na długo przed bierzmowaniem mówił, że chciałby nadać sobie imię oryginalne i nie często wybierane przez innych. Zdecydował, że jego patronem zostanie święty Dyzma.

Ksiądz słysząc taką decyzję Antka, nie był szczególnie zadowolony z tego wyboru. Katecheta poczuł się zniesmaczony taką decyzją i poprosił chłopaka, żeby zmienił patrona. Duchowny nie tylko przekonywał, że jest wiele piękniejszych i tradycyjnych imion, ale otwarcie dodał, że nie chce, aby "bierzmowany nosił imię symbolizujące złodzieja". Ostatecznie, chłopak po namowach duchownego, zdecydował się dokonać zmiany imienia.

Święty Dyzma/YouTube @Telewizja Misericordia
Święty Dyzma/YouTube @Telewizja Misericordia
Święty Dyzma/YouTube @Telewizja Misericordia

Święty Dyzma w kościele katolickim określany bywa również, jako "Dobry Łotr". Miał być to jeden z dwóch mężczyzn ukrzyżowanych wspólnie z Chrystusem. To on w obliczu śmierci żałował za swoje grzechy i usłyszał od Chrystusa słowa "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju".

Co sądzicie o oburzeniu księdza?

To też może cię zainteresować: To najsurowszy klasztor w kościele katolickim. Niewiele osób jest w stanie sprostać panującym tu zasadą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Film o przygodach "Ani z Zielonego Wzgórza" ukazał się niemal czterdzieści lat. Jak zmieniła się aktorka wcielająca się w Anię Shirley

O tym się mówi: Zmontowane zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy obiegło media. Głowa państwa w mocnych słowach zareagował na fotomontaż