Jak przypomina portal "Super Express", jeszcze tylko 3 dni zostały Polakom na dopełnienie ważnego obowiązku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami niezbędne jest wypełnienie deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania. Jeśli nasz dom nie znajdzie się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, narazimy się na karę grzywny, wynoszącą nawet 500 zł. Lepiej się pospieszyć.

Grzywna za niewywiązanie się z obowiązku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do 30 czerwca należy wypełnić date w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wynika, że w niektórych gminach liczba złożonych deklaracji wynosi zaledwie 18 proc.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została stworzona przez rząd w ubiegłym roku. Celem jej powstania jest ustalenie i zlokalizowanie źródeł zanieczyszczeń powietrza, co może w przyszłości pomóc w ograniczeniu ilości "kopciuchów".

Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielach domów jednorodzinnych, zarządców lokali wielorodzinnych, a także właścicieli lub zarządców obiektów handlowych. Z informacji przekazanych przez RMF wynika, że największy odsetek złożonych deklaracji wykazuje gmina Siennica Różana (woj. lubelskie).

Najmniej złożonych deklaracji odnotowano z kolei w gminie Prochowice (woj. dolnośląskie), gdzie dokumenty wypełniło 18 proc. zobowiązanych do tego mieszkańców.

Jak złożyć deklarację?

Najprostszą metodą złożenia wniosku, jest wypełnienie jego elektronicznej wersji na stronie internetowej ceeb.gov.pl. Wystarczy zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego. Dokument można złożyć tradycyjnie, składając dokument w odpowiednim dla nas urzędzie miasta lub gminy. Można wniosek wysłać także za pośrednictwem poczty.

Należy to zrobić do 30 czerwca włącznie. Od 1 lipca będziemy mogli zostać ukarani grzywną w kwocie 500 zł. Osoby, których sprawa trafi do sądu, zapłacą znacznie więcej, bo nawet do 5 tysięcy.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

Wypełnienie deklaracji oznacza też konkretne korzyści. Dzięki temu będziemy mogli ubiegać się o węgiel w niższych cenach lub wystąpić o dofinansowanie do wymiany pieca.

Spełniliście już ten obowiązek?

To też może cię zainteresować: Mama otworzyła kubek "niekapek" z przedszkola córki. Tego nie spodziewała się zobaczyć. Opublikowała ostrzeżenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Karol Strasburger wciąż potrafi zaskoczyć. Przyłapano go z młodą kobietą i nie była nią jego żona

O tym się mówi: Niepokojące słowa ekspertów dotyczące chorych. Pacjenci cierpiący na tę chorobę "odchodzą w domu"