Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Wirtualna Polska", sytuacja osób chorych na białaczkę jest skrajnie trudna. Pacjenci chorzy na tę chorobę mają nie mieć dostępu do leczenia szpitalnego. Ma dochodzić również do skrajnie późnego rozpoznania choroby. Eksperci nie mają złudzeń, że stan polskiej hematologii jest opłakany. Niestety szans na poprawę takiego stanu rzeczy, na razie nie widać.

Chorzy trafiają do lekarzy zdecydowanie za późno

Prof. Grzegorz Basak, kierownik Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przekonuje, że obecny system leczenia osób z białaczką jest "patologiczny". Specjalista podkreśla, że chorzy trafiają do niego zbyt późno, zmuszeni czekać w długich kolejkach. Niestety to niekorzystnie wpływa na rokowania.

Prof. Basak nie ukrywa, że praktycznie każdego dnia staje przed dramatycznymi wyborami, kogo przyjąć na wolne miejsce do szpitala, a dla kogo tego miejsca zabraknie. Jest to tym trudniejsze, że każdy z pacjentów wymaga opieki i leczenia, aby mieć szansę na życie.

Szpital/YouTube @ ciechtivi1
Szpital/YouTube @ ciechtivi1
Szpital/YouTube @ ciechtivi1

Skierowania na cito nie mają znaczenia

Prof. Basak stawia sprawę jasno, skierowanie na oddział hematologiczny na cito są praktycznie bezwartościowe. Lekarze nie są w stanie przyjąć pacjentów na przepełnione oddziały w związku z brakiem miejsc. Tych dramatów nie oddają jednak statystyki prezentowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z danych tych wynika, że w większości placówek skierowanie z dopiskiem "pilne" realizowane są w 1-2 dni, czasem okres oczekiwania wydłuża się do kilku dni. Jeden z hematologów przyznał w rozmowie z "Wirtualną Polską", że rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej.

Szpital/YouTube @ Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego
Szpital/YouTube @ Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego
Szpital/YouTube @ Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego

Dziennikarze postanowili to sprawdzić i zadzwonili do 13 szpitali, wskazując, że mają skierowanie pilne dla osoby z podejrzeniem białaczki. Żadna z placówek nie potwierdziła przyjęcia pacjenta, a większość z nich wskazała, że przyjmuje tylko pacjentów znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd po Polsce. W trakcie ostatnich spotkań nie obyło się bez wpadek. O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Karol Strasburger wciąż potrafi zaskoczyć. Przyłapano go z młodą kobietą i nie była nią jego żona

O tym się mówi: Mama otworzyła kubek "niekapek" z przedszkola córki. Tego nie spodziewała się zobaczyć. Opublikowała ostrzeżenie