Jak podaje portal "Interia", początek wakacji to okres, w którym w polskich lasach pojawia się niebezpieczny chrząszcz. Mowa o oleicy krówce, która występuje na obszarze całego kraju. Wytwarzana przez nią trucizna, należy do najsilniejszych, jakie zna nauka. Czy odwiedzając lasy, faktycznie musimy obawiać się tego chrząszcza?

Najgroźniejszy chrząszcz w Polsce

Oleica krówka uznawana jest za najniebezpieczniejszego chrząszcza, jaki występuje na terenie naszego kraju. Owad ten charakteryzuje się czarnym, niebieskoszarym bądź ciemnogranatowym ubarwieniu ciała, który wyróżnia się metalicznym połyskiem. Osobniki tego gatunku mogą osiągnąć długość do nawet 35 mm.

Oleica krówka/YouTube @Tylko nauka
Oleica krówka/YouTube @Tylko nauka
Oleica krówka/YouTube @Nauka totalna

Ten gatunek chrząszcza można spotkać w całej Polsce. Można go spotkać w całej Europie, na części kontynenty azjatyckiego, a nawet w części Afryki (tam, gdzie mamy do czynienia z klimatem umiarkowanym). Najczęściej można go znaleźć w nasłonecznionych mediach, porośniętych trawami.

W Polsce oleica krówka pojawia się od kwietnia do czerwca. Swoją nazwę oleica zawdzięcza oleistej cieczy, zabarwionej na żółtą, której skład jest toksyczny. Znajduje się tu kantarydynę, której dawka śmiertelna dla człowieka wynosi zaledwie 0.03 g. Ilość wytwarzana przez oleicę jest zbyt mała, żeby narazić nas na śmierć.

Olieca krówka/YouTube @Totylkoja Biesik
Oleica krówka/YouTube @Totylkoja Biesik
Oleica krówka/YouTube @Totylkoja Biesik

Nie oznacza to jednak, że oleica nie jest dla nas niebezpieczna. Jeśli dojdzie do kontaktu wydzieliny chrząszcza z naszymi błonami śluzowymi, może dojść do ich poważnego podrażnienia. Jeśli natknięmy się na wydzielinę chrząszcza musimy pamiętać, żeby nie pocierać zabrudzonych dłońmi oczu, czy nosa i jak najszybciej umyć ręce.

Natknęliście się kiedyś na oleicę?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Rutkowski idzie śladami swojej żony. Sprawił sobie nowy uśmiech. Zęby małżonków błyszczą jak diamenty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wielkie wydarzenie w życiu Magdy Gessler. Syn znanej restauratorki wziął ożenił się w urokliwym miejscu. Wszystko było utrzymane w wielkiej tajemnicy

O tym się mówi: Jarosław Kaczyński mówi o potrzebie zbudowania silnej armii. Prezes PiS zapewnia, że ma "gotowy, skonkretyzowany plan"