Jak podaje portal "Super Express", w Polsce pojawił się kolejny gatunek ślimaka, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością. Pomrów wielki to gatunek ślimaka, który przywędrował do Polski z zachodniej części kontynentu. Sporych rozmiarów ślimaki zaobserwowano w Tatrach, gdzie mogą wywołać sporo strat. Co warto wiedzieć o ślimakach gigantach?

Pomrów wielki

Pomrów wielki to gatunek ślimaka, który osiąga imponujące rozmiary. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 20 cm. Naturalnie występuje w południowo-zachodniej części kontynentu europejskiego. Niestety w ostatnim czasie można je zobaczyć również w naszym kraju, co nie jest dla nas dobrą wiadomością.

Pomrów wielki jest gatunkiem inwazyjnym i może przynieść spore straty dla w uprawach. Można go bowiem znaleźć nie tylko w lasach, parkach, czy zaroślach, ale także w ogrodach. Zdecydowanie unikają miejsc słonecznych i suchych, wybierając cień i wilgoć. Pożywieniem ślimaków gigantów jest materia organiczna, a także grzyby. Co ciekaw, są one również kanibalami.

Pomrów wielki/YouTube @ssebastianss77
Pomrów wielki/YouTube @ssebastianss77
Pomrów wielki/YouTube @ssebastianss77

Pomrów wielki w Polsce

Niedawno Pomrów wielki został zauważony w polskich Tatrach. Trzeba przyznać, że nie jest łatwo go przeoczyć. Wszystko za sprawą dość nietypowanej kolorystyki. Ślimaki te nie potrzebują partnera do rozmnażania. To nie jest dobra wiadomość dla rolników, bo pomrów wielki żywi się także korzeniami, bulwami i liśćmi roślin.

Naturalnym wrogiem dla ślimaka giganta są jeże, ptaki (między innymi: kosy, kaczki, gawrony, bażanty), a także jaszczurki i żaby.

Myślicie, że już niebawem pojawią się kolejne relacje o ślimaku gigancie?

To też może cię zaintersować: Polski senator wyraził się ostro na temat ojca Tadeusza Rydzyka. Słowa, jakie padły na temat zakonnika są zdumiewające. Nazwał go nawet paskudnym

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kajra i Sławomir wzruszyli Ewę Krawczyk. Wszystko stało się podczas koncertu “Dla ciebie mamo”. O co chodzi

O tym się mówi: Przyjaciele Céline Dion mocno martwią się o jej zdrowie. Proszą ją, aby rozważyła ich propozycję. Czy artystka byłaby w stanie spełnić ich prośbę