Jak podaje portal "Super Express", w czwartek 26 maja Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą w 2022 roku 14. emeryturę. Dodatkowe wsparcie ma trafić do 9 mln seniorów, z czego aż 7,7 mln może liczyć na pełną kwotę dodatkowego świadczenia.

14 emerytura trafi do seniorów już w sierpniu

Zgodnie z zapisami, jakie znalazły się w uchwalonej w czwartek ustawie, czternasta emerytura zostanie wypłacona w kwocie równej najniższej emeryturze. Pełną kwotę dodatku otrzymają ci emeryci i renciści, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł. Po przekroczeniu tego progu, dodatek byłby wypłacany zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Zdecydowano, że 14. emerytura nie będzie wypłacana w kwocie niższej niż 50 złotych. W ustawie zaznaczono, że świadczenie trafi do seniorów między 25 sierpnia a 20 września. Co ważne, czternastka nie podlega potrąceniom, a także egzekucji komorniczej.

Trudna sytuacja seniorów

W ostatnich miesiącach mierzymy się z rekordowo wysoką inflacją. Jest ona szczególnie dotkliwa dla seniorów, którzy jeszcze przed drastycznym wzrostem cen, z trudem wiązali koniec z końcem. Wielu wskazuje, że aby ulżyć seniorom konieczne byłoby wprowadzenie drugiej w tym roku waloryzacji świadczeń lub wypłacenie dodatku w postaci 15. emerytury.

W rozmowie z "Super Expressem", wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczył, że rząd nie przewiduje w 2022 roku wprowadzenia drugiej waloryzacji czy dodatku w postaci 15. świadczenia. Stanisław Szwed dodał, że marcowa waloryzacja była bardzo wysoka. Przypomniał również, że świadczenia seniorów do 2500 zł są zwolnione z podatku.

Stanisław Szwed/YouTube @Janusz Jaskółka
Stanisław Szwed/YouTube @Janusz Jaskółka
Stanisław Szwed/YouTube @Janusz Jaskółka

Co sądzicie o wprowadzonych przez rząd rozwiązaniach dla seniorów?

To też może cię zainteresować: Istotne informacje dla milionów rodziców w Polsce. W programie 500 Plus zaszły znaczące zmiany. Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe warunki. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małpia ospa coraz bliżej Polski. Pierwsze przypadki zdiagnozowano już u naszych sąsiadów

O tym się mówi: Przygnębiające wieści dla fanów muzyki na całym świecie. Nie ma już wśród nas legendy sceny muzycznej. Wielbiciele myślą o tym, co będzie z zespołem