Jak podaje portal "Money", w ostatnich tygodniach cena produktów mięsnych pną się do góry i to znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku owoców i warzyw. Eksperci wskazują, że taka sytuacja może znaleźć odbicie na talerzach Polaków, a także w ich nawykach żywieniowych. Poznajcie szczegóły!

Inflacja aje się nam we znaki

Przyczyn wysokiej inflacji jest wiele. Wśród najczęściej wymienianych znajduje się rosyjska agresja na Ukrainę, działania Rosji na rynku energetycznym, czy panująca w wielu regionach kraju susza. Polacy mają coraz większy problem z domknięciem domowych budżetów. Rosną raty kredytów, koszty utrzymanie mieszkania, a także ceny produków spożywczych.

Owoce/YouTube @Dobre, bo Polskie!
Owoce/YouTube @Dobre, bo Polskie!
Owoce/YouTube @Dobre, bo Polski!

Dużo muszą zapłacić zarówno miłośnicy dań jarskich, jak i mięsnych. Z danych przekazanych przez portal "Money" wynika, że wegetarianie muszą liczyć się z większym wydatkiem, przynajmniej jeśli chcą kupić produkty będące praktycznie gotowymi daniami.

Bo choć na ten moment ceny warzyw i owoców są wysokie, to z danych wynika, że to właśnie mięso i wyroby mięsne drożeją zdecydowanie szybciej niż ma to miejsce w przypadku "zieleniny". Ceny drobiu miesiąc do miesiąca wzrosły o ponad 14 procent (porównując rok do roku, jest to wzrost o połowę).

Mięso/YouTube @Dobre, bo Polski!
Mięso/YouTube @Dobre, bo Polski!
Mięso/YouTube @Dobre, bo Polski!

Wołowina zdrożała w ujęciu miesięcznym o 6 procent, w porównaniu rok do roku, jest to już wzrost o blisko 30 procent. "Można powiedzieć, że dieta wegetariańska staje się bardziej opłacalna niż przed rokiem, czy nawet wybuchem wojny w Ukrainie" - powiedział Marcin Klucznik z działu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Myślicie, że na naszych stołach zaczną królować potrawy roślinne?

To też może cię zainteresować: Zastępca szefa NATO ostrzega dwa kraje. Znalazły się na celowniku Rosji. Czego mogą się spodziewać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna z "Sanatorium miłości" zabrała głos w sprawie krążących plotek. Czy jej związek z Piotrem to już faktycznie przeszłość

O tym się mówi: Papież Franciszek nawołuje do Polaków o wytrwałość. Podczas audiencji generalnej mówił o aktualnej sytuacji na Ukrainie