Jak podaje portal "O2", zastępca szefa NATO ostrzega, że dwa kolejne kraje znalazły się na celowniku Rosji. Już niebawem może dojść w nich między innymi do zmasowanych ataków cybernetycznych. O których państwach mowa?

Zastępca szefa NATO ostrzega

Zastępca sekretarza generalnego NATO Dan Mircea Geoana, we wtorek 18 maja poinformował o potencjalnym zagrożeniu ze strony Rosji, dla dwóch kolejnych państw. W najbliższym czasie mogłoby dojść do ataków na Gruzję, a także Bośnię i Harcegowinę.

"Są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji" - powiedział Geoana w jednej z rumuńskich rozgłośni radiowych. Zastępca sekretarza generalnego wskazał, że w państwach tych może dojść między innymi do zmasowanych ataków w cyberprzestrzeni.

Mircea Geoană/YouTube @AFP Newse Agency
Dan Mircea Geoană/YouTube @AFP Newse Agency
Dan Mircea Geoană/YouTube @AFP Newse Agency

Geoana zapewnił, że wymienione kraje mogą liczyć na wsparcie ze strony NATO w budowaniu bezpieczeństwa cybernetycznego. Podkreślił również, że priorytetem działań sojuszu, jest poprawa ochrony w tym zakresie.

Zastępca sekretarza generalnego wskazał, że rosyjska agresja na Ukrainę jasno pokazała, że bezpieczeństwo cybernetyczne ma nie tylko ogromne znaczenie, ale także potencjał odstraszający. Przypomniał, że 24 lutego Ukraina została zaatakowana nie tylko militarnie, ale także cybernetycznie.

Tamtego dnia przeprowadzono zmasowane ataki cybernetyczne na systemy teleinformatyczne rządowe, wojskowe, a także te związane z infrastrukturą krytyczną. Warto przypomnieć, że także w Polsce do 31 maja obowiązuje trzeci stopień zagrożenia atakami cybernetycznymi.

Co sądzicie o ostrzeżeniu przekazanym przez wiceszefa NATO?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: