Jak podaje portal "Super Express", przyszłoroczna waloryzacja świadczeń może okazać się rekorodowo wysoka. Renty i emerutury moą wzrosnąć nie o kilkadziesiąt, ale o kilkaset złotych. Niektórz seniorzy zyskają nawet 500 zł. Czy wzrost świadczeń zrekompensuje seniorom wszechobecną drożyznę?

Rekordowa waloryzacja świadczeń w 2023 roku

Wskaźnik waloryzacji obliczany jest w oparciu o tempo wzrostu wynagrodzeń i wysokość inflacji. Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pierwszy kwartał tego roku przyniósł wzrost świadczeń o 9,7 w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Przeciętne wynagrodzenie wynosiło w tym czasie 6235,22 zł.

Na tej podstawie wyliczono, że wskaźnik waloryzacji w 2023 roku mógłby wynieść 14,24 procent. Przewyższa to odczyt inflacji, która w ubiegłym miesiącu wyniosła 12,3 procent. Ile przy takim wskaźniku zyskaliby seniorzy?

Seniorzy/ YouTube @Empik
Seniorzy/ YouTube @Empik
Seniorzy/ YouTube @Empik

Ile może wynieść świadczenie po marcowej waloryzacji?

Seniorzy pobierający minmalne świadczenie mógłby liczyć w marcu przyszłego roku na dodatkowe 190,53 zł więcej. Dla emerytów, których świadczenie wynosi 2 tysiące złotych, mogliby cieszyć się z dodatkowych 285 zł. Dla świadczeniobiorców pobierających emeryturę w kwocie 3 tysięcy złotych, oznaczałoby to wzrost o 427 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że dokładną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym przyszłego roku, kiedy GUS poda dokładne odczyty za 2022 rok. Przypomnijmy, w tym roku renty i emerytury wzrosły o 7 procent.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Myślicie, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji może okazać się jeszcze wyższy niż wynika to z danych na ten moment?

To też może cię zainteresować: Polacy są załamani. Sezon na owoce i warzywa w pełni, a ceny na targowiskach przyprawiają o ból głowy. Kogo stać na takie zakupy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przemysław Kossakowski odchodzi z telewizji. Sprawę skomentowała jego koleżanka z pracy. Barbara Kurdej-Szatan rzuciła nieco światła na tą decyzję

O tym się mówi: Mocne słowa Andrzeja Sołtysika na temat Małgorzaty Rozenek – Majdan. Co takiego powiedział znany dziennikarz