Jak podaje portal "Super Express", w środę w 11 maja w trakcie wystąpienia w Kongresie, amerykański sekretarz obrony, Lloyd Austin zapewnił, że w razie ataku Rosji na cele w Polsce, nasz kraj może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony NATO. Dodał, że USA przygotowane są do podjęca działania, na wypadek takiej ewentualności.

Lloyd o ewentualnym ataku rosji na jeden z krajów NATO

W trakcie wysłuchania przed podkomisją Izby Reprezentantów do spraw sił zbrojnych, Lloyd Austin pytany był o to, jakie konsekwencje przyniółsby ewentualny atak Rosji na cele w Polsce. Przyznał, że wdawanie się w podobobne scenariusze, zawsze niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo, ale w tym przypadku odpowiedź jest jasna.

Jeśli Rosja zdecydowałaby się zaatakować jakikolwiek kraj, należący do NATO, wówczas sojusz musiałby zareagować, zgodnie z artykułem 5 traktatu. Austin zapewnił również, że pakt dysponuje wszystkim, co jest potrzebne do skutecznej odpowiedzi na rosyjską agresję.

Jden z amerykańskich dowódców, Mark Milley dodał, że Amerykanie mają plan odpowiedzi na ewentualną rosyjską agresję. Przyznał, że sposób reakcji uzależniony byłby od tego, jakiego rodzaju broni użyliby Rosjanie, miejsca uderzenia, a także "natury eskalacji".

Lloyd Austin/YouTube @PBS NewsHour
Lloyd Austin/YouTube @PBS NewsHour
Lloyd Austin/YouTube @PBS NewsHour

"Militarnie jesteśmy zdolni odpowiedzieć w jakiejkolwiek formie, jaką rozkaże prezydent" - zapewnił generał Milley.

Czy atak na Polskę jest możliwy?

Część ekspertów jest zdania, że chęć przełamania oporu Ukrainy, może skłonić Rosję do uderzenia w inny kraj. W ten sposób w rozmowach pokojowych musiałoby wziąć również trzecie państwo. Rosja liczy, że w ten sposób dojdzie do nacisku krajów Zachodu na Kijów, by ten zgodził się na większe ustępstwa.

Jak podaje portal "Klub Jagielloński", możliwe są dwa scenariusze. Pierwszym jest użycie niekonwencjonalnej broni na terenie Ukrainy lub punktowy atak, wymierzony w jeden z krajów wschodniej flanki NATO. Celem mogłyby być m.in. lotniska w Polsce, przez które dostarczana jest pomoc militarna na Ukrainę.

Lotnisko w Jasionce/YouTube @Laskar Media
Lotnisko w Jasionce/YouTube @Laskar Media
Lotnisko w Jasionce/YouTube @Laskar Media

Myślicie, że to realny scenariusz?

To też może cię zainteresować: Wiele wskazuje na to, że następca prezydenta Rosji został już wybrany. Kim jest Dmitrij Kowaliow

Zobacz, oczym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znana aktorka po raz pierwszy od dłuższego czasu przerywa milczenie. O co apeluje Kasia Cichopek

O tym się mówi: Jakub Rzeźniczak postanowił opublikować oficjalne oświadczenie, w którym odniósł się do sytuacji związanej z jego synem. Co napisał