Jak przypomina portal "Goniec", premier Mateusz Morawiecki jakiś czas temu zapowiedział, że choć 14. emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, w związku z wysoką inflacją, seniorzy otrzymają ją również jesienią. Rząd planuje wprowadzić nieco inne zasady jej wypłacania, niż miało to miejsce w 2021 roku.

Czternastka 2022

W ubiegłym roku po raz pierwszy seniorzy otrzymali czternastą emeryturę. Szybko potwierdzono, że będzie ona miała charakter jednorazowy, a nie cykliczny, jak w przypadku 13. emerytury. Jednak niedawno premier Morawiecki oświadczył, że czternastka trafi do seniorów także i w tym roku.

Z zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że zasady wypłacania czternastki nie będą się specjalnie różnić od tych, które obowiązywały w 2021 roku. Czternasta emerytura ma wynosić tyle, ile minimalne świadczenie - na ten moment to 1338,44 zł brutto.

Nadal nie będzie konieczności składania żadnych wniosków. Dodatkowe czternaste świadczenie ma być wypłacane automatcznie każdemu renciście i emertyowi.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Próg dochodowy czternastki

Zmianie ulec ma wysokość progu dochodowego, który decydował będzie o wysokości wypłaconego dodatkowego świadczenia. W zeszłym roku wszyscy, którzy pobierali świadczenie do 2900 zł mogli liczyć na czternastkę w pełnej kwocie.

" Teraz próg ma wynieść 3000 zł. To sprawi, że prawo do czternastki będą mieć seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto" - poinformowali dziennikarze "Faktu", w poniedziałkowym wydaniu dziennika. Po jego przekroczeniu, czternstaka będzie pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360

Podniesienie progu dochodowego jest dobrą wiadomością dla seniorów, bo dzięki temu więcej z nich będzie mogło skorzystać z wyższego świadczenia.

Co sądzicie o podniesieniu progu dochodowego?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński wysłał wiadomość do Donalda Tuska. Lider PO raczej nie będzie zadowolony. O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kobiety, które zdobyły serce Władimira Putina. Która mogła być jego pierwszą miłością

O tym się mówi: Końcówka kwietnia przyniesie nam dynamiczną pogodę. Nad nasz kraj nadciągają burze i wichury