Jak podaje portal "Wirtualna Polska", najniższa emerytura, jaką obecnie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wynosi zaledwie 1 grosz. Na przestrzeni ostatnich 11. lat, liczba świadczeń poniżej minimalnego wzrosła aż czterokrotnie. ZUS zwraca uwagę, że wypłata groszowych świadczeń, jest kwestią dość problematyczną. Stąd pomysł o wypłacie części świad jednym przelewem za cały rok.

System emerytalny w Polsce

Prawo emerytalne wskazuje, że po jednym legalnie przepracowanym dniu, mamy prawo do wypłaty świadczenia emerytalnego, które wypłacane będzie od momentu osiągnięcia wieku do końca życia.

Wiceszef resortu pracy, rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed przekazał, że w grudniu ubiegłego roku najniższa emerytura wypłacana z ZUS wynosiła zaledwie 1 grosz. Należy się ona osobie, która "nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu przed 1 stycznia 1999 r., a po tym okresie udowodniła jeden dzień ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia".

Grosz/YouTube @Zakapior PRL
Grosz/YouTube @Zakapior PRL
Grosz/YouTube @Zakapior PRL

W ZUS-ie od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy dotyczące rozwiązania tego problemu. Z informacji do jakich dotarł dziennik "Fakt" wynika, że jedna z propozycji to wprowadzenie minimalnego stażu zatrudnienia, które uprawniałoby do wypłaty świadczenia emerytalnego co miesiąc.

Symulacja związkowców

Z symulacji wynika, że przy 5-letnim okresie pracy, minimalna emerytura wynosiłaby dla kobiet 117 zł, dla mężczyzn zaś 145 zł. Gdyby świadczenie było wyższe, wówczas emerytura trafiałaby do seniora co miesiąc, jeśli nie, byłaby wypłacana albo kwartalnie, albo raz w roku. W symulacji brano również pod uwagę staż 10- i 15-letni.

Warto przypomnieć, że teraz emeryturę minimalną pobiera każdy, kto może udowodnić staż pracy wynoszący w przypadku kobiet 20, a w przypadku mężczyzn 25 lat. Osoby o krótszym stażu pobierają niższe świadczenia.

Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO

Co sądzicie o propozycji związkowców?

To też może cię zainteresować: Dobre wieści dla wielu emerytów. Spora grupa może liczyć na zwrot podatku nawet do 600 zł

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rosja przeprowadziła test rakiety nazywanej "Szatanem II". Informacje potwierdził Pentagon

O tym się mówi: Joanna Opozda zdradziła, jak się czuje Vincent. Co czeka syna Joanny i Antoniego Królikowskiego