Jak podaje portl "Super Express", w Wielkanoc katolicy przystąpią do komunii świętej. Część z nich przyjmie ją bezpośrednio do ust, inni zaś na rękę. Krakowskie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej postanowiło zwrócić sie do biskupów ordynariuszy o to, aby przestali udzielania komunii do ręki. Wskazują, że po zniesieniu obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, nie ma już potrzeby takiego podawnia komunii.

Apel krakowskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej

"Synowską prośbę o godne przyjmowanie Komunii św." do tej pory podpisało ponad 9,5 mln Polaków. Ich zdaniem "od długiego czasu w Kościele zanika duchowość eucharystyczna i pietyzm wobec Ciała Pańskiego". Podkreślają, że było to wynikiem medialnie rozdmuchanej pandemii, która wymusiła na duchownych zmianę formy podawania wiernym komunii.

Rozdawanie komunii/YouTube @Tradycja Katolicka
Rozdawanie komunii/YouTube @Tradycja Katolicka
Rozdawanie komunii/YouTube @Tradycja Katolicka

Dlatego też krakowskie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej apeluje, aby zaprzestać podawani komunii na rękę. Ich zdaniem ta forma stanowi naruszenie majestatu sakramentu. Zdaniem stowarzyszenia, po tym, jak zniknęły obostrzenia pandemiczne, nie ma potrzeby utrzymania tego zwyczaju.

Warto jednak przypomnieć, że przyjmowanie komunii na rękę jest tradycją znacznie starszą niż podawanie jej do ust. Ksiądz Helmut Jan Sobeczko wskazuje, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie tylko wierni przyjmowali komunię do rąk, ale istniał zwyczaj zabierania komunii do domu dla chorych współbraci.

Komunia dawan do rąk/YouTube @SuperRadek333
Komunia dawan do rąk/YouTube @SuperRadek333
Komunia dawan do rąk/YouTube @SuperRadek333

Forma komunikowania uległa zmianie dopiero w IX wieku. Wtedy chleb został zamieniony też przez biały opłatek. Ostateczne wyparcie komunikowania do ręki nastąpiło w XVI wieku. Zwyczaj ten jest jednak w wielu miejscach nadal praktykowany.

A wy, co sądzicie o zmienie tego zwyczaju?

To też może cię zainteresować: Strona rosyjska informuje, że niedaleko Charkowa życie straciło 30 polskich najemników. Polski Resort zabrał głos w tej sprawie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Twórcy Wikipedii znaleźli się na celowniku Rosji. Wszystko po wpisie na temat Władimira Putina

O tym się mówi: W takim wydaniu Majki Jeżowskiej nie oglądamy zbyt często. Piosenkarka zaskoczyła wszystkich