Jak przypomina portal "Super Express", kwiecień jest miesiącem, w którym konta seniorów zasila dodatkowe trzynaste świadczenie. Część emerytów i rencistów otrzymało je na początku miesiąca. Do 1,45 mln z nich pieniądze trafią jeszcze przed świętami. Część musi poczekać na koniec miesiąca. Trzynasta emerytura jest bowiem wypłacana w terminie normalnego, comiesięcznego świadczenia.

Trzynastka wspomoże na święta

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska przypomina, że trzynasta emerytura trafi do seniorów razem z kwietniową rentą lub emeryturą. Nie ma konieczności składania wniosku, bo dodatkowe świadczenie przyznawane jest automatycznie. Nie obowiązuje tu również kryterium dochodowe, co oznacza, że wszyscy dostaną tyle samo.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wskazała, że łączna kwota trzynastki wyniesie w tym roku 13,1 mld zł. Wsparcie finansowe trafi łącznie do 9,7 mln seniorów. Przypomniała również, że na jesień do rencistów i emerytów trafi kolejny dodatek w postaci czternastej emerytury.

Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada

Ile wynosi 13. emerytura w 2022 roku?

Tegoroczna trzynasta emerytura wypłacana jest w kwocie 1338,44 zł brutto. Potrącona ma być z niego tylko i wyłącznie składka zdrowotna, która wynosi 120, 46 zł. Oznacza to, że na rękę seniorzy otrzymają w sumie 1217,98 zł.

ZUS przypomina, że zwolnienie trzynastego świadczenia z podatku ma charakter jednorazowy (obowiązuje tylko w 2022 roku) i ostateczny - to oznacza, że podatek nie zostanie uiszczony ani teraz, ani w rozliczeniu podatkowym.

ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360
ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360
ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Dodatkowe pieniądze z pewnością przydadzą się seniorom, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wysoką inflacją i szalejącą drożyzną. Myślicie, że to pozwoli im przynajmniej w święta nieco poluzować pasa?

To też możec cię zainteresować: Niemiecki ekspert wskazuje, kiedy Rosja zdecyduje się na kolejny atak. Padła konkretna data

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aktorka Bożena Dykiel wytrącona z równowagi przez fotoreporterów. Fala krytyki nie ma końca. Co się stało

O tym się mówi: Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję. Pilnie wycofał jeden ze specyfików często stosowanych. O co chodzi