Jak podaje portal "Super Express", od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę liczba osób chcących wstąpić do polskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Liczba zainteresowanych tym rodzajem służby wzrosła aż 7-krotnie. Żołnierze WOT, podobnie jak zawodowi żołnierze, mogą liczyć na wzrost wypłacanego im uposażenia. Świadczenia podniesiono od 1 kwietnia z wyrównaniem od stycznia. Na jakie pieniądze mogą liczyć wojskowi?

Terytorialsi z podwyżką uposażeń

Z doniesień "Faktu" wynika, że już od 1 kwietnia w górę poszły uposażenia wypłacane zarówno zawodowym żołnierzom, jak i tym należącym do Wojsk Obrony Terytorialnej. Do tej pory żołnierz WOT pobierał 117,14 zł dziennie, po podwyżce kwota ta ma wzrosnąć do 129,96 zł. Terytorialsi mogą również liczyć na dodatek za gotowość.

Dodatek ten wypłacany jest każdemu żołnierzowi WOT, który wypełnia minimum szkoleniowe, a więc stawia się dwa dni w miesiącu na szkolenie lub wypełnia w tym czasie zadanie zlecone przez wojsko. Do tej pory wysokość tego dodatku wynosiła 411 zł, od kwietnia kwota ta ma wynosić 456 zł.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Oznacza to, że za dwa dni szkolenia WOT-owiec w stopniu szeregowca otrzymuje łącznie z dodatkiem otrzymuje 715,92 zł.

Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych w naszym kraju. System tworzenia WOT-u rozpoczął się pod koniec 2015 roku, choć do ich faktycznego utworzenia doszło dopiero 1 stycznia 2017 roku w oparciu o zapisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 roku o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

Wojska Obrony Terytorialnej/YouTube @Superstacja
Wojska Obrony Terytorialnej/YouTube @Superstacja
Wojska Obrony Terytorialnej/YouTube @Superstacja

Co sądzicie o wysokości uposażenia żołnierzy WOT?

To też może cię zainteresować: Aleksander Kwaśniewski wyjawił zaskakującą prawdę. "Jeśli ja rozmawiałem z Putinem numer jeden, to teraz możemy mówić o numerze cztery albo pięć"

Zobacz, o czym jeszcze pisliśmy w ostatnich dniach: Seweryn Krajewski wraca do Polski. Piosenkarz robi to dla swojej byłej żony

O tym się mówi: Co łączy Katarzynę Cichopek i Macieja Kurzajewskiego. Te zdjęcia z gali rozdania Wiktorów zdradzają wszystko