Jak przypomina portal "Super Express", przed nami Święta Wielkanocne. Niestety, świąteczne zakupy mocno nadszarpną nasze domowe budżety. Zdrożało praktycznie wszystko. Więcej musimy zapłacić za mąkę, wyroby cukiernicze, czy mięso. Ekonomości nie maą wątpliwości, że czekają nas rekordowo drogie święta.

Święta dają się naszym portfelom we znaki

Ekonomista Marek Zuber nie ukrywa, że nadchodzące Święta Wielkanocne mocno dadzą się naszym portfelom we znaki. Zakupy produktów spożywczych mocno nadszarpną nasze domowe budżety, bo w ostatnim czasie notujemy rekordowe wzrosty cen i to pomimo działań ochronnych w postaci obniżenia VAT-u na część produktów do zera.

Wzrost cen żywnościma wiele powodów, od wojny na Ukrainie przez wzrost cen energii, pracy i surowców. To wszystko sprawia, że jest drogo i przed świętami nie należy spodziewać się, że sytuacja ulegnie poprawie. Ekonomiści nie ukrywają, że wysoka inflacja i drożyzna będzie nam towarzyszyć, co najmniej do końca tego roku, a może także i w 2023 roku.

Pisanki/YouTube @Mamtoja
Pisanki/YouTube @Mamtoja
Pisanki/YouTube @Mamtoja

Te produkty są wyjątkowo drogie

Jednym z produktów, którego cena mocno skoczyła do góry, jest olej rzepakowy. W części sklepów trzeba za niego zapłacić nawet dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Także świąteczne wypieki będą nas teraz kosztowały drożej. Podrożały nie tylko tłuszcze wykorzystywane do wypieków, ale także mąka. W górę poszła też cena drożdży.

Koszyczek wielkanocny/YouTube @Mamtoja
Koszyczek wielkanocny/YouTube @Mamtoja
Koszyczek wielkanocny/YouTube @Mamtoja

Ulgi naszym domowym budżetom nie przyniesie też zakup mięsa, które również podrożało. Dotyczy to zarówno drobiu, wieprzowiny, jak i wołowiny. Marek Zauber nie ukrywa, że wzrost ten przed zbliżającymi się świętami odczujemy wszyscy. Sprawi on, że "będą to najdroższe święta w historii".

Szykujecie się na skromniejsze niż rok temu święta?

To też może cię zainteresować: Kartka zawieszona na drzwiach SOR-u wprawia w osłupienie. Dyrektor szpitala zabrał głos w sprawie treści

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Syn ożenił się i zażądał zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nie mogłam znieść takiej bezczelności

O tym się mówi: W sieci pojawiło się wyjątkowe zdjęcie pary prezydenckiej. Agata Kornhauser-Duda pozuje z maleńkim dzieckiem