Jak podaje portal "Super Express", rosyjska agresja na Ukrainę pogłębiła problem drożyzny. Wysoka inflacja przekłada się na wyższą waloryzację świadczeń pobieranych przez rencistów i emerytów. Z wstępnych prognoz tabloidu wynika, że wskaźnik waloryzacji w 2023 roku może wynieść nawet 22,34 proc. Dla seniorów, którzy pobierają świadczenia na poziomie średniego oznaczałoby to wzrost emerytury o ponad 500 zł!

Rekordowa waloryzacja świadczeń 2023

Maciej Bednarek z portalu "Subiektywnie o finansach" w marcu ceny względem lutego wzrosły o 20 procent. Oznacza to, że za te same produkty, za które w lutym płaciliśmy 487 zł w marcu musieliśmy już zapłacić 585 zł. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się seniorzy, którym jeszcze trudniej przychodzi związanie końca z końcem.

Dlatego, co roku następuje waloryzacja świadczeń, której wskaźnik wyliczany jest na podstawie inflacji i wzrostu średnich wynagrodzeń w gospodarce. Z najnowszych danych wynika, że te ostatnie urosły o 11,7 proc. względem ubiegłego roku. Gdyby bazować na danych o 20 proc. inflacji oraz o wzroście średnich wynagrodzeń, seniorów czekałaby rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

W praktyce osoby otrzymujące obcnie około 2400 zł emerytury, po waloryzacji otrzymywaliby świadczenie wyższe nawet o ponad 500 zł. Sporo zyskaliby również seniorzy, którzy obecnie otrzymują świadczenie w minimalnej wysokości. Ich świadczenia wzrosłyby o około 299 zł.

Cimna strona

W tym roku mieliśmy do czynienia z waloryzacją na poziomie 7 proc. Choć była to rekordowa podwyżka, ekonomiści nie kryją, że nie jest ona wystarczająca, by nadążyć za wciąż rosnącą inflacją.

Rząd chce wesprzeć sniorów w tej trudnej sytuacji i zdecydował o wypłaceniu obok trzynastej emerytury, również czternastki. Pierwsza trafi do seniorów już w kwietniu, druga późnym latem lub wczesną jesienią.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Co sądzicie o prognozach dotyczących przyszłorocznej waloryzacji świadczeń?

To też może cię zainteresować: Materiały z rosyjskiej państwowej telewizji nie pozostawiają złudzeń. Była mowa o Polsce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przygnębiające zdjęcia ze szpitala dziecięcego. Te dzieci nigdy tego nie zapomną

O tym się mówi: Zełenski o sytuacji w kraju. Ukraina ma 15 jednostek atomowych i wszystkie są zagrożone z powodu rosyjskiej agresji