Na Ukrainie działają dziś cztery elektrownie atomowe - to 15 bloków atomowych, a wszystkie są zagrożone z powodu militarnej agresji Rosji.

Powiedział o tym prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do japońskiego parlamentu.

Wystąpienie głowy naszego państwa przed parlamentem Japonii było pierwszym w historii stosunków dwustronnych.

Według Zełenskiego, chociaż ich stolice dzieli odległość 8193 kilometrów – czyli średnio 15 godzin lotu samolotem – „ale nie ma dystansu między naszym poczuciem wolności, między pragnieniami życia, między naszymi dążeniami do pokoju”.

Głowa państwa podziękowała Japonii za przybycie z pomocą zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Japonia stała się liderem tej pozycji w Azji. Natychmiast zacząłeś pracować nad powstrzymaniem tej okrutnej wojny, którą rozpętała Rosja. Natychmiast zacząłeś pracować na rzecz pokoju na Ukrainie. A zatem w Europie. I to jest naprawdę ważne. Ważne dla wszystkich na ziemi” – podkreślił Zełenski.

Prezydent zauważył, że wszyscy wiedzą, czym jest Czarnobyl - elektrownia atomowa na Ukrainie, w której w 1986 roku doszło do potężnej eksplozji.

„Uwolnienie promieniowania. Skutki, którego odnotowano w różnych częściach planety. 30-kilometrowa strefa wokół stacji w Czarnobylu jest nadal zamknięta. Jest niebezpieczna. W lasach wypełniających wtedy zamkniętą strefę, podczas likwidacji o skutkach wybuchu na stacji, tysiące ton zainfekowanych materiałów, wrak samochodu, tylko w ziemi” – powiedział Zełenski.

Jednocześnie podkreślił, że 24 lutego nad terenem tym przejechały rosyjskie samochody pancerne, unosząc radioaktywny pył w powietrze.

Zełenski przypomniał, że elektrownia atomowa w Czarnobylu została przejęta przez rosyjskich terrorystów z użyciem broni.

„Wyobraźmy sobie elektrownię jądrową, w której doszło do katastrofy. Zamknięcie zniszczonego reaktora. Działający magazyn odpadów jądrowych. Rosja zamieniła ten obiekt w arenę wojenną” – powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że Rosja wykorzystuje zamkniętą strefę w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu do przygotowania nowych ataków na nasze siły obronne.

„Po wycofaniu wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, minie lata, aby zbadać, jakie szkody wyrządziły one ziemi w Czarnobylu. Jakie miejsca pochówku materiałów radioaktywnych zostały uszkodzone. Ale jak radioaktywny pył rozprzestrzeniał się po całej planecie” – powiedział Zełenski.

Przypomniał, że wojska rosyjskie strzelały już z czołgów do największej elektrowni atomowej w Zaporożu w Europie.

Ponadto Prezydent Ukrainy stwierdził, że w wyniku działań wojennych uszkodzeniu uległy setki obiektów przemysłowych, a wiele z nich jest szczególnie niebezpiecznych.

„Pociski zagrażają rurociągom gazowym i naftowym. Kopalniom węgla. Pewnego dnia wojska rosyjskie ostrzelały także fabrykę chemiczną w regionie Sumy na Ukrainie. Tam wyciekł amoniak. Ostrzega się nas przed możliwymi atakami chemicznymi, w szczególności z użyciem Zarinu gazu, jak to było w Syrii” – powiedział Zełenski.

Według niego jednym z głównych tematów dyskusji światowych polityków było pytanie, jak zareagować, jeśli Rosja również użyje broni jądrowej.

„Wszelkie zaufanie jakiejkolwiek osoby na świecie, w każdym kraju jest całkowicie zniszczone” – podsumował prezydent Ukrainy.

Rosjanie zdobyli elektrownię atomową w Czarnobylu – co wiadomo
24 lutego w wyniku rosyjskiego ataku zbrojnego wszystkie obiekty w Czarnobylu znajdujące się w strefie wykluczenia zostały przejęte przez najeźdźców.

9 marca w wyniku wrogich działań najeźdźców elektrownia jądrowa w Czarnobylu została całkowicie pozbawiona energii. Tego samego dnia Ukraina zgłosiła Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że elektrownia jądrowa w Czarnobylu została odłączona od sieci energetycznej i utraciła zewnętrzne zasilanie.

11 marca elektrownia jądrowa w Czarnobylu zdołała zapewnić dodatkowe dostawy oleju napędowego dla elektrowni diesla, które zapewniają awaryjne zasilanie magazynów wypalonego paliwa jądrowego.

13 marca przywrócono zasilanie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, ale następnego dnia linia zasilająca została ponownie uszkodzona przez wroga. Wkrótce te uszkodzenia zostały naprawione i przywrócono zasilanie.