Jak podaje portal "Interia", zdaniem minister klimatu Anny Moskwy, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, powinniśmy przyspieszyć pracę nad wybudowaniem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Polska musi przyspieszyć budowę elektrowni jądrowej

Minister klimatu Anna Moskwa była gościem w Poranku Rozgłosi Katolickich "Siódma9", gdzie mówiła o konieczności znacznego przyspieszenia prac nad wybudowaniem pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej. Zapytana o to, czy w obliczy sytuacji na Ukrainie i rosyjskich zapędów, budowa ta nie jest zbyt dużym ryzykiem.

Zdaniem szefowej resortu klimatu Rosji zależy na tym, aby elektrownie jądrowe budziły w ludziach strach, bo jeśli ta elektrownia u nas stanie, to uniezależnimy się od dostaw surowców z Rosji. A tego władze rosyjskie z pewnością nie chcą. Zdaniem Anny Moskwy należy przyspieszyć budowę elektrowni.

Reaktory jądrowe/YouTube @tvtech
Reaktory jądrowe/YouTube @tvtech
Reaktory jądrowe/YouTube @tvtech

Program Polskiej Energetyki Jądrowej

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada, że w naszym kraju miałaby powstać nowoczesna elektrownia atomowa, choć oparta na sprawdzonych do tej pory reaktory typu PWR. Pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby zostać uruchomiony w 2033 roku. Jego moc miałaby wynosić 1-1,6 GW.

Kolejne bloki miałyby być uruchamiane sukcesywnie w odstępach dwu- lub trzyletnich. W planie przewidziano budowę łącznie sześciu bloków, których moc miałaby wynieść 9 GW. W połowie lutego bieżącego roku w Waszyngtonie spółka KGHM podpisała umowę z NuScale, która zakłada, że pierwszy reaktorów modułowych SMR w Polsce miałby powstać do 2029 roku.

Reaktory jądrowe/YouTube @tvtech
Reaktory jądrowe/YouTube @tvtech
Budowa reaktora/YouTube @tvtech

Co sądzicie o wybudowaniu w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej?

To też może cię zainteresować: Minister Adam Niedzielski zabrał głos w sprawie obowiązku noszenia maseczek. Czy już niebawem będziemy mogli o nich zapomnieć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rozstanie Kasi Cichopek i Marcina Hakiela wciąż budzi wiele emocji. Fani dopytują czy powodem była zdrada. Tancerz postawił sprawę jasno

O tym się mówi: Wołodymyr Zełenski szczerze o najemnikach rosyjskich. Co im przekazał