Jak podaje portal "Radio Zet", po napaści Rosji na Ukrainę, wielu mieszkańców ukraińskich miejscowości uciekło przed wojną. Bardzo duża część z nich znalazła schronienie w Polsce. Polacy otworzyli przed uchodźcami nie tylko swoje serca, ale także domy. Rząd zdecydował się pomóc im, przygotowując dla nich specjalne wsparcie. Nowe świadczenie zostało wprowadzone na mocy specustawy, która została opublikowana już w Dzienniku Ustaw. Poznajcie szczegóły.

Świadczenie dla osób pomagającym uchodźcom z Ukrainy

Każda osoba, która do swojego domu zaprosiła uciekających przed wojną Ukraińców, będzie mogła liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe ze strony państwa. Zgodnie z zapisami specustwy będzie ono wypłacane maksymalnie przez okres 60 dni. Na osobę przysługiwało będzie 40 zł wsparcia.

Wzór wniosku dostępny będzie w gminach, a sam wniosek będzie można składać już od środy 16 marca. Co ważne, koszty pobytu uchodźców z Ukrainy w domach Polaków będą rekompensowane z mocą wsteczną, a nie z góry. Nie ma więc potrzeby spieszeniem się ze składaniem odpowiedniego wniosku.

Pieniądze/YouTube @ newsrm.tv
Pieniądze/YouTube @ newsrm.tv
Pieniądze/YouTube @ newsrm.tv

We wniosku mają się znaleźć dane dotyczące osoby, którą wnioskodawca przyjął pod swój dach. Pamiętać należy, że składane w ten sposób oświadczenie obarczone jest rygorem odpowiedzialności karnej, a umieszczenie w nim nieprawdziwych informacji może się skończyć pociągnięciem do odpwiedzialności karnej.

Rejestracja uchodźców

W środę 16 marca ruszy również proces nadawania uchodźcom z Ukrainy numeru PESEL, dzięki któremy będą mogli oni założyć profil zaufany, a także zameldować sie na terenie naszego kraju.

PESEL/YouTube @Stać mnie
PESEL/YouTube @Stać mnie
PESEL/YouTube @Stać mnie

Wniosek o nadanie numeru PESEL będzie można złożyć w dowolnym Urzędzi Gminy.

Co sądzicie o kwocie przewidzianego dodatku?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Państwowa Agencja Atomistyki zareagowała natychmiast

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To nie jest łatwy czas dla Joanny Opozdy. Zdrada męża i bolesne rozstanie to nie wszystko. Pojawiły się kolejne problemy z jej ojcem

O tym się mówi: Bardzo ważna informacja dla wielu obywateli. Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński w podróży do Kijowa. Ta misja ma wielkie znaczenie