Jak przypomina portal "Super Express", po rosyjskiej agresji na Ukrainę, do naszego kraju zacząły napływać tłumy uchodźców, szukając w naszym kraju ucieczki przed piekłem wojny. Sytuacja za naszymi wschodnimi granicami jest dramatyczna i nikogo nie dziwi, że ludzie tam mieszkający szukają schronienia. Eksperci wskazują, że w całej sytuacji zapomniano o poważnym zagrożniu, jakim jest trwająca nadal epidemia koronawirusa. Jak ta olbrzymia migracja może wpłynąć na sytuację epidemiczną w naszym kraju?

Ta kwestia powinna zostać jak najszybciej rozwiązana

Od kilkunastu dni oglądamy na polsko-ukraińskiej granicy dramatyczne sceny. Na przejściach granicznych, w pociągach, na dworcach koczują setki osób. Jak zwracają uwagę eksperci, wszystko odbywa się poza wszelką kontrolą sanitarną, a przecież w dalszym ciągu zmagamy się z pandemią koronawirusa.

Specjaliści przypominają, że na Ukrainie szczepionkę przeciw Covid-19 przyjęło jedynie 36 proc. społeczeństwa. Każdy jest w stanie zrozumieć, że w tej sytuacji zachowanie dystansu społecznego jest praktycznie niemożliwe, ale otwartym pytaniem pozostaje to, czy nie było możliwości zorganizowania kwarantanny dla osób przekraczających granicę.

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar kierownik Kliniki Pediatrii, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje, że błędem jest to, że temat trwającej pandemii praktycznie zupełnie zniknął z mediów.

Dodał, że zagrożeniem może okazać się nie tylko Covid-19, ale także pojawienie się ognisk zakażeń odry i błonicy, co związane jest z brakiem szczepień mieszkańców Ukrainy na te właśnie choroby.

Komentarz ministerstwa

Dziennikarze "Super Expressu", zwrócili się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiciele resortu zdrowia zapewnili, że sytuacja jest przez cały czas monitorowana i podejmowane są wszelkie niezbędne działania.

"(...) na bieżąco reagujemy na wszelkie informacje dotyczące ewentualnych ognisk zakażeń" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Dodano jednak, że w tej chwili najważniejsze jest zapewnienie pomocy osobom, które uciekły do Polski przed wojną.

Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia płyną z obwodu charkowskiego. Pociski spadły na kolejny szpital oraz laboratorium nuklearne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski zdradził, jaki pogodowo będzie kwiecień 2022 roku. Czego możemy się spodziewać

O tym się mówi: Związek Kasi Cichopek i Marcina Hakiela to już przeszłość. Aktorka i tancerz wydali specjalne oświadczenie