Jak przypomina portal "O2", czternasta emerytura trafiła do seniorów po raz pierwszy w ubiegłym roku. Zapowiadano wówczas, że dodatek będzie miał charakter jednorazowy. Galopująca inflacja skłoniła rządzących do zmiany zdania i ponownego wypłacenia czternastej emerytury także w tym roku. Kiedy dodatek trafi na konta seniorów? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?

Wyższe świadczenia dla seniorów

Od 1 marca do seniorów trafiają zwaloryzowane renty i emerytury. Rządzący zdecydowali, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 7 procent. W kwietniu do emerytów i rencistów trafi coroczny dodatek w postaci trzynastej emerytury, której wysokość ma wynieść 1338,44 zł brutto. To jednak nie koniec dodatków, na jakie najstarsi Polacy mogą liczyć w tym roku.

Rządzący zdecydowali, że ponownie domowe budżety seniorów zasili czternasta emerytura. Prawdopodobnie będzie ona wprowadzona na dokładnie takich zasadach, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Oznacza to, że nie wszyscy otrzymają świadczenie w takiej samej wysokości. Kwota czternastki uzależniona będzie od osiąganego dochodu.

Pieniądze/YouTube @Radio Maryja
Pieniądze/YouTube @Radio Maryja
Pieniądze/YouTube @Radio Maryja

Przekroczenie progu dochodowego nie będzie oznaczało, że senior nie otrzyma dodatku. W jego przypadku obowiązuje bowiem zasada "złotówka za złotówkę", zgodnie z którą czternastka będzie pomniejszona o kwotę, o jaką został przekroczony próg. W ubiegłym roku seniorzy pobierające świadczenie do 2900 zł mogli liczyć na czternastkę w pełnej kwocie.

Wniosek i data wypłaty czternastki

Aby otrzymać dodatkową czternastą emeryturę, nie będzie konieczności składania żadnego wniosku. Będzie ona przyznawana automatycznie i wypłacana razem z rentą lub emerturą. Póki co, nie ma informacji, kiedy dokładnie seniorzy będą mogli się cieszyć z czternastek.

Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynikało, że może to nastąpić późnym latem lub jesienią.

Seniorzy/YouTube @Radio Maryja
Seniorzy/YouTube @Radio Maryja
Seniorzy/YouTube @Radio Maryja

Myślicie, że czternastka na stałe zagości w kalendarzu wypłat dla seniorów?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia z Ukrainy. Pożar na terenie zaporoskiej elektrowni atomowej. Głos zabrała Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej Ukrainy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne doniesienia o relacji Joanny Opozdy i Antoniego Królikowskiego. Czy aktorka wnosi pozew o rozwód

O tym się mówi: Czekają nas kolejne podzwyżki. Ceny podstawowego produktu pójdą mocno w górę