Jak przypomina portal "O2", ksiądz Rafał Główczyński znany jako "ksiądz z osiedla" zdecydował się na niecodzienny krok. Nagrał wideo, w którym pokazuje jakie datki zebrał po kolędzie. Na oczach internautów otworzył kopertę z datkami. Zdradził również, na jakie cele przeznaczane są pieniądze z kopert.

"Ksiądz z osiedla" pokazał, ile zebrał po kolędzie

Co roku, w każdej parafii w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym, duchowni udają się z wizytą duszpasterską do swoich wiernych. W okresie ostatnich dwóch lat wizyty te zostały zastąpione przez msze święte dla poszczególnych dzielnic czy miejscowości lub wizyty na indywidualne zaproszenie rodzin.

Ksiądz Rafał Główczyński znany internutom, jako "ksiądz z osiedla" zamieścił w sieci nagranie, w którym zdecydował się pokazać ofiary z pięciu wizyt kolędowych odbywających się na indywidualne zproszenie wiernych. W pierwszych dwóch kopertach otworzonych przez duchownego znajdowało się po 50 złotych, a w kolejnych trzech po 100 złotych.

Ksiądz Główczyński przyznał, że nie zawsze w kopertach pojawiają się takie właśnie sumy. Czase są one niższe (20, 30 złotych), czasem niższe. Zdarza się również, że odwiedzana rodzina nie ofiarowuje nic.

Co się dzieje z pieniędzmi zebranymi w czasie kolędy?

Ksiądz z osiedla zdradził również, co dzieje się ze środkami zebranymi w ramach wizyty kolędowej. Mają one wszystkie trafiać do proboszcza parafii, który zlicza je wszystkie i informuje parafian nie tylko o zebranej kwocie, ale także o tym, na co zostanie ona przeznaczona.

Część z pieniędzy zostaje przekazana do kurii, część przeznaczona na pokrycie kosztów utrzymania kościoła i opłaty z tym związane. Jednocześnie duchowny zaznaczył, że datki przekazywane przez wiernych nie tylko w czasie kolędy, ale przez cały rok różnią się i nie zawsze wystarczają na utrzymanie kościołów. Przypomniał, że opłaty za gaz i prąd rosną także dla kościołów.

Ksiądz Rafał Główczyński/YouTube @Ksiądz z osiedla
Ksiądz Rafał Główczyński/YouTube @Ksiądz z osiedla
Ksiądz Rafał Główczyński/YouTube @Ksiądz z osiedla

Zaskoczyła was wysokość datków przekazywanych w czasie kolędy?

To też może cię zainteresować: Celine Dion odwołała zakończenie swojej trasy. Stan jej zdrowia mocno niepokoi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krystyna Pawłowicz zaskoczyła wszystkich. Czy była posłanka stanie się drugą Magdą Gessler

O tym się mówi: Joanna Opozda wciąż nie ma spokoju. Ojciec wytacza coraz cięższe działa. "Taka jest prawda"