Jak podaje portal "Interia", w piątek 14 stycznia minie ostateczny termin uzupełnienia danych, które są niezbędne do otrzymania dofinasowania do opłat za żłobek, klub dziecięcy bądź opiekuna dziennego. O jakie dane chodzi? Kto może ubiegać się o wsparcie?

Kończy się termin uzupełniania danych

Możliwość skorzystania z dopłaty do żłobka, klubu dziecięcego oraz wynagrodzenia opiekuna dziennego dała ustawa z 17 listopada 2021 roku o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Dopłata powstała z myślą o tych osobach, które mają pierwsze lub jedyne dziecko. ZUS może przyznać im maksymalnie 400 złotych.

Banknot/YouTube @Narodowy Bank Polski
Banknot/YouTube @Narodowy Bank Polski
Banknot/YouTube @Narodowy Bank Polski

Choć wnioski o przyznanie wsparcia będzie można składać dopiero od dnia 1 kwietnia, to dokładnie do piątku 14 stycznia niezbędne jest dopełnienie pierwszych formalności. Rodzice zobligowani zostali do przekazania placówce sprawującej opiekę nad dzieckiem danych, których nie obejmował proces rekrutacji.

Dane te dotyczą: numeru i serii dokumentu potwierdzającego tożsamość zarówno dziecka, jak i jego rodziców (w przypadku, kiedy nie został im nadany numer PESEL), daty urodzenia, adres skrzynki mailowej, a także telefony do rodziców.

Wnioski o dopłatę do placówek rodzice będą mogli składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, a także portal emp@tia.pl. Co ważne, pieniądze nie trafią do rodziców, ale będą trafiać bezpośrednio do podmiotów prowadzących placówkę, do której uczęszcza dziecko.

Pieniądze/YouTube @Zakapior PRL
Pieniądze/YouTube @Zakapior PRL
Pieniądze/YouTube @Zakapior PRL

Z szacunków ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej wynika, że z tegorocznych dopłat będzie mogło skorzystać około 110 tys. dzieci, co kosztować będzie budżet państwa 520 milionów złotych.

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: Nieznane zdjęcia z wieczoru panieńskiego Karoliny Małysz wyszły na jaw. Szczegół na jej głowie rzuca się w oczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jolanta Kwaśniewska wróciła do pełnych grozy wspomnień. Była wtedy w ciąży. "Przestałam czuć ruchy dziecka"

O tym się mówi: Para znanych artystów rozstała się po 16 latach związku. Co się stało z Jasonem Momoa i Lisą Bonet