Jak podaje portal "Super Express", inflacja dokucza wszystkim, choć wyjątkowo dotkliwie daje się we znaki seniorom. Wieliu z nich narzeka, że i tak skrome domowe budżety wystarczają na coraz mniej. Podrożały nie tylko artykuły spożywcze, ale również opłaty. Czy jest szansa, że sytuacja się poprawi.

Inflacja coraz bardziej dotkliwa

W lipcu wskaźnik wzrostu cen okazał się o 5 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że największe wzrosty zanotowano w opłatach za mieszkania. Koszt wywozu śmieci wzrósł średnio o 23 proc., czynsz zaś o 4,7 proc. Drożej płacimy również za energię elektryczną - średnio o 9,5 proc.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Sytuacji nie poprawia fakt, że mocno w górę poszły także ceny żywności. Inflacja i szybujące mocno do góry ceny dają się we znaki wszystkim, choć szczególnie dotkliwie odczuwają je seniorzy. Wielu z nich od dawna ma problem z domknięciem domowego budżetu i staje przed koniecznością wyboru z zakupu czego zrezygnować.

W rozmowie z "Super Expressem" seniorka z Białegostoku przyznaje, że 1700 zł emerytury starcza jej na coraz mniej. Tysiąc złotych to koszt comiesięcznych opłat czynszowych i zakupu leków. Na życie zostaje jej więc 700 zł. Jeszcze mniej zostaje panu Mirosławowi, renciście z Siedlec. Z 1250 zł świadczenia na życie zostaje mu jedynie 400-500 zł.

Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności 360

Ekonomista Marek Zuber wskazuje, że Narodowy Bank Polski powinien zacząć podnosić stopy procentowe, tym bardziej, że przez najbliższe półtora roku ceny nadal będą szły do góry. Zdaniem ekonomisty, jeśli NBP nie zdecyduje się nas chronić przed inflacją, Polacy będą robić zkupy na zapas, co tylko podniesie i tak wysokie już ceny.

Wy też odczuwacie wzrost cen?

To też może cię zainteresować: Wstrząsające sceny w szpitalu położniczym. Kobieta wyrzuciła przez okno cudze dziecko. Jak to się stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: „Cud medyczny”: chłopiec urodzony z mózgiem wyrastającym poza czaszkę kończy dwa lata. Jak żyje dzisiaj

O tym się mówi: Rząd zapowiedział zaostrzenie istniejących restrykcji sanitarnych. Jakie województwa czekają zmiany i za co