Jak podaje portal "Gazeta", dzięki programowi 500 plus wiele osób miało szansę poprawić swoją sytuację materialną. Wsparcie rozszerzono również na najstarszych obywateli. Kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach?

Wsparcie dla seniorów

Seniorzy w tym roku mogli liczyć na wsparcie w formie trzynastki wypłaconej w kwietniu. Przed nimi jeszcze jednorazowy zastrzyk gotówki w postaci dodatkowego czternastego świadczenia wypłacanego w listopadzie. Część seniorów może również skorzystać ze wsparcia w postaci 500 plus. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Z dodatku w kwocie 500 złotych mogą korzystać renciści i emeryci, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji, a także ci, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Najwięcej kontrowersji wzbudził jednak próg dochodowy ustalony przez ustawodawcę. Wynosi on obecnie 1727,08 zł brutto.

Oznacza to, że każdy senior, który ma wyższe świadczenie nie może liczyć na wsparcie w postaci 500 plus dla seniorów. Jeśli spełniamy warunki do przyznania wsparcia należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić zarówno w ZUS-ie, jak i w KRUS-ie, a także w innych miejscach, które zajmują się wypłacaniem świadczeń emerytalnych i rentowych.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezolności do samodzielnej egzystencji. Seniorzy po 75. roku życia korzystający z zasiłku pielęgnacyjnego powinni mieć również dokumentację medyczną, zaświadczenia o stanie zdrowia i dokumentów pochodzących z lecznicy rehabilitacyjnej.

Co sądzicie o ustalonym progu dochodowym?

To też może cię zainteresować: Brytyjska rodzina królewska ma kolejny problem. Czy ze zdrowiem księżnej Kate nie jest najlepiej? Rosną obawy księcia Williama

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zachowanie Donalda Tuska w stosunku do młodej dziennikarki budzi kontrowersje. Polityk publicznie obraził reporterkę. O co chodzi w całej sytuacji

O tym się mówi: Grzybiarz nie spodziewał się, że czeka na niego taki okaz! Fani grzybiarstwa mogą zazdrościć panu Romanowi