Jak podaje portal "Goniec", Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje zmiany w zakresie zasiłków macierzyńskich. Niestety nie będą to raczej zmiany na lepsze. O zasiłek będzie trudniej. Zmiany mają nastąpić również w obowiązywaniu zasiłku chorobowego. Na co należy się przygotować?

Zmiany w zasiłku macierzyńskim i chorobowym

Jedną z kluczowych zmian planowanych przez ZUS w zakresie zasiłków macierzyńskich ma być wprowadzenie tzw. "okresu wyczekiwania", który nie funkcjonuje w obecnych przepisach. O zasiłek będzie mogła wystąpić osoba, która u danego pracodawcy przepracowała co najmniej 30 dni. Po tym czasie otrzyma zasiłek w wysokości tysiąca złotych brutto.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/ YouTube @Aktualności 360

Zmiany nie ominą również zasiłku chorobowego. Do tej pory każdy, kto został zwolniony przez pracodawcę mógł korzystać z zasiłku chorobowego jeszcze przez sześć miesięcy po stracie pracy. ZUS planuje drastyczne skrócenie tego okresu do zaledwie miesiąca.

Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez okres 182 dni zwolnienia lekarskiego na jedną chorobą. W przypadku, kiedy pacjent uzyska przed końcem tego okresu zwolnienie na inną jednostkę chorobową, limit ten liczony jest od nowa. Po zmianach limit byłby jeden dla wszystkich chorób.

Zwolnienie lekarskie/YouTube @Darek Kraśnicki
Zwolnienie lekarskie/YouTube @Darek Kraśnicki
Zwolnienie lekarskie/YouTube @Darek Kraśnicki

W rozmowie z "Faktem", rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski zapewniał, że zmiany te mają na celu uproszczenie procedur. Nie bez znaczenia jest również uszczelnienie i większa kontrola nad funduszem chorobowym, z którego rok rocznie wyciekają miliardy złotych.

Jak oceniacie planowane zmiany?

To też może cię zainteresować: W Polsce będą odbierać samochody? Ministerstwo Sprawiedliwości ma poważne zamiary wobec łamiących przepisy kierowców. O co chodzi w tym pomyśle

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Iza Małysz zaskoczyła wszystkich. Takiej decyzji nikt się nie spodziewał. Jak widać, nie tylko Justyna Żyła jest do tego zdolna

O tym się mówi: Ewa Chodakowska i Agnieszka Woźniak-Starak nie chcą mieć dzieci. Nie tylko one. Te gwiazdy się do tego przyznały. O kogo chodzi i jakie są przyczyny