Jak podaje portal "Super Express", posłowie Lewicy złożyli w sejmie projekt ustawy, w której jednym z założeń jest równość wynagrodzeń. Na mocy znajdujących się w projekcie regulacji odpowiednie instytucje będą miały większą kontrolę nad naszymi zarobkami. Mają one zapewnić równe traktowanie obywateli w zakresie przyznawanych im wynagrodzeń.

Założenia projektu

Do tej pory w polskim ustawodawstwie wprowadzono szereg rozwiązań, które mają zapobiegać dyskryminacji w zakresie pobieranych wynagrodzeń. Niestety dysproporcje w dalszym cięgu dają o sobie znać.

Posłowie Lewicy zdecydowali się wnieść projekt dążący do poprawy sytuacji. Jak zwracają uwagę, w Polsce przeciętne wynagrodzenie kobiety jest mniejsze o 20 proc. od wynagrodzenia pobieranego przez mężczyzn. W przypadku wynagrodzenia wypłacanego za godzinę, różnica ta sięga 14 proc.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Autorzy projektu wskazują, że istotnym problemem na krajowym rynku pracy jest luka w wypłatach pobieranych przez kobiety i mężczyzn. Ich zdaniem ma to przełożenie na mniejszą aktywność zawodową kobiet, mniejszą satysfakcję z podejmowanych obowiązków, a w przyszłości również na niższe świadczenie emerytalne. Stąd projekt ustawy, która ma zwiększyć kontrolę nad naszymi wynagrodzeniami.

Zgodnie z projektem inspektor pracy z urządu lub na wniosek złożony przez pracownika zobowiązać pracodawcę do wyrównania wypłacanego wynagrodzenia, jeśli wystąpi różnicowanie wypłat ze względu na płeć. Ma to być znacznie skuteczniejszy sposób niż kierowanie do sądu sprawy w postępowaniu cywilnym.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Ustawa miałaby wprowadzić również zasadę jawności zarobków w zakładzie pracy. Pracodawca zostałby zobligowania do informowania pracowników o średnim wynagrodzeniu za pracę pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku, wykonujących taką samą pracę o takiej samej jakości.

Co sądzicie o założeniach przedstawionego przez Lewicę projektu?

To też może cię zainteresować: Wzruszający gest przyjaźni Beaty Szydło w kierunku Jarosława Kaczyńskiego. Była pani premier towarzyszyła prezesowi PiS podczas ważnej okazji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zarobki gwiazd disco polo robią wrażenie. Zenek Martyniuk zarabia najwięcej, choć i inni nie mają powodu do narzekania

O tym się mówi: Jerzy Owsiak odniósł się do ostatniej wypowiedzi marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Padły mocne słowa