Jak podaje portal "Super Express", jednym z krajów, które zdecydowały się wprowadzić poważne ograniczenia dla osób niezaszczepionych, jest Francja. Osoby, które nie zdecydują się przyjąć szczepinki nie będą miały szans wejść do restauracji, kina, teatru, centrów handlowych, a nawet jechać pociągiem. Czy podobnie będzie w Polsce? Czy wprowadzenie takich ograniczeń może być zgodne z konstytucją?

Ograniczenia dla niezaszczepionych i ich zgodność z konstytucją

Prezydent Francji zapowiedział, że osoby bez Unijnego Certyfiatu Covid nie będą już niedługo mogły na terenie kraju korzystać z restauracji, kin, galerii handlowych, a także z transportu zbiorowego. Wiele osób zastanawia się, czy podobne rozwiązania mogłyby zostać prowadzone także w Polsce.

Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @TV UMCS
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @TV UMCS
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @TV UMCS

W rozmowie z "Super Expressem" konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski wskazywał, że wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych byłoby naruszeniem konstytucyjnych praw i wolności. Jednocześnie Piotrowski dodał, że osoby, które nie decydują się na szczepienie tylko z powodu, że nie muszą tego robić, "nadużywają praw obywatelskich i działają w złej wierze".

Prof. Piotrowski podkreślił, że próby wprowadzenia ograniczeń dla osób niezaszczepionych byłoby praktycznie niemożliwe w świetle obowiązującej w naszym kraju ustawy zasadniczej. " Pojawienie się choroby epidemicznej nie zwalnia z przestrzegania konstytucji" - stwierdził konstytucjonalista.

Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @TV UMCS
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @TV UMCS
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @TV UMCS

Całą rozmowę z prof. Piotrowskim przeczytacie tutaj.

Co sądzicie o stanowisku zajętym przez konstytucjonalistę? Podzielacie je?

To też może cię zainteresować: Andrzej i Agata Dudowie wybrali się na wakacje. Warunki w jakich wypoczywa para prezydencka robią wrażenie. Jest czego pozazdrościć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Zielińska we wzruszających słowach pożegnała swoją ukochaną mamę. Aktorka przeżywa trudne chwile po tej niespodziewanej stracie

O tym się mówi: Dziś pogoda także może być dla nas bezlitosna! To nie koniec burzowych incydentów! Uważajcie na siebie