Emocje towarzyszące Polakom od momentu ogłoszenia założeń Polskiego Ładu wciąż nie stygną. W nowym programie władz przewidziano dużo zmian, a część Polaków już nie może się doczekać wdrożenia ich w życie.

Jedną z takich zmian jest przyznawanie pieniędzy rodzicom. Mowa o niemałych kwotach – aż 12 tysięcy złotych na drugie, a 24 tysiące złotych na trzecie dziecko. Jednak jest tu pewien kruczek – trzeba samemu dopilnować formalności.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Dodatkowe pieniądze na dzieci

Portal Fakt podsumowuje założenia i wskazuje, że Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy ma być przyznawany rodzicom co najmniej dwójki dzieci. Otrzymywaliby go między 12 a 36 miesiącem życia malucha.

Według oficjalnych informacji w przypadku drugiego dziecka byłoby to 12 tysięcy złotych, zaś trzeciego – o ile przyszłoby na świat maksymalnie trzy lata po drugim – aż 24 tysiące.

Można byłoby wybrać dogodne zasady – otrzymywać po 1000 zł miesięcznie przez rok albo po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Czy trzeba spełnić określone warunki?

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Minister rodziny Marlena Maląg wyjaśnia, że rząd nie planuje wprowadzać kryterium dochodowego, a pieniądze mają pozwolić rodzicom na pozostanie z dzieckiem do momentu, w którym pójdzie do przedszkola, jeśli nie chcą posyłać malca do żłobka. Pieniądze mają być przyznawane niezależnie od tego, czy rodzice będą pracować, czy nie – może być przeznaczone np. na nianię.

Należy jednak zauważyć, że by dostać gotówkę, trzeba będzie wypełnić wniosek, co będzie możliwe tylko elektronicznie, a następnie złożyć go online do ZUS. Co więcej, pieniądze mogą być przyznawane tylko na konto, bezgotówkowo.

Minister Maląg zapowiada, że rząd będzie „zapewniać pomoc” w przypadku starania się o to świadczenie online, by nikogo nie wykluczać.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: CZY TAKI POMYSŁ SPODOBA SIĘ POLAKOM? JAROSŁAW KACZYŃSKI ZASUGEROWAŁ, KTO MÓGŁBY ZOSTAĆ KANDYDATEM W NAJBLIŻSZYCH WYBORACH PREZYDENCKICH

O tym się mówi w Polsce: POLACY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA TO, CO MOŻE PRZYJŚĆ PO WAKACJACH? PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI ZNÓW OSTRZEGA. POJAWIŁY SIĘ WYPOWIEDZI O CZWARTEJ FALI

O tym się mówi na świecie: RELACJE KSIĘCIA KAROLA Z SYNEM POPSUŁY SIĘ NA DOBRE? PODDANI DOKONALI ZASKAKUJĄCEGO ODKRYCIA NA NAGRANIU Z NASTĘPCĄ TRONU! CHODZI O ZDJĘCIA HARRY’EGO

Z życia gwiazd: ŻONA KRZYSZTOFA KRAWCZYKA MIAŁA ZASKAKUJĄCE PLANY WOBEC SYNA ZNANEGO ARTYSTY? MEDIA DOTARŁY DO OPINII OPIEKUNA KRZYSZTOFA JUNIORA. PADŁY MOCNE SŁOWA