Jak podaje portal "Biznes Info", zmiany wprowadzone w ostatnich godzinach ubiegłego roku, umożliwiają wystawianie recept na bezpłatne leki dla seniorów po 75 roku życia będą mogli wypisywać również lekarze specjaliści. Dotychczas taka możliwość była zarezerwowana wyłącznie dla learzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Darmowe leki również od specjalistów

Darmowe leki dla seniorów były jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, złożoną w czasie kampanii parlamentarnej w 2015 roku. Niedługo po wygranych wyborach wprowadzono ustawę o lekach dla seniorów powyżej 75 roku życia dostępnych nieodpłatnie, w której pełną refundacją objęto leki wymienione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Apteka/YouTube @Jeden z wielu

Podstawą do wydania bezpłatnie danego leku była recepta. Do tej pory mogli ją wydać jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. W ostatnim dniu ubiegłego roku wprowadzono zmianę, która umożliwia wystawienie takiej recepty również przez specjalistów. Do tej pory seniorzy po 75. roku życia musieli najpierw odwiedzić specjalistę, który wskazywał leki, które na kolejnej wizycie przepisywał lekarz rodzinny.

Na poprawę tej kłopotliwej sytuacji pozwoliło wprowadzenie e-recepty oraz Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki tym rozwiązaniom zarówno recepty papierowe, jak i te w wersji elektronicznej, dostępne są w wersji online. 31 grudnia 2020 roku umożliwiono pracownikom medycznym dostęp do tych informacji.

Informacje te udostępniane są za wiedzą oraz zgodą pacjenta lekarzom specjalistom, którzy mają teraz wiedzę o tym, jakie leki stosowane są przez pacjenta i jakie są mu zalecane. Korzystnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

Recepta/ YouTube @DlaciebieTV

Pozwoli to na przepisanie nieodpłatnych leków przez pracowników przychodni i szpitali specjalistycznych pacjentom powyżej 75. roku życia oraz dla kobiet w ciąży. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez "Dziennik Gazetę Prawną", takie uprawnienia można nadać lekarzowi specjaliście za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Ważne informacje dla milionów Polaków poszkodowanych finansowo przez pandemię. Można już składać wniosek o pieniądze. Czeka nawet 9 tysięcy złotych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znana aktorka nie spodziewała się takiej sytuacji. Krystyna Janda nie ukrywa, że jest zaniepokojona groźbami, jakie otrzymuje

O tym się mówi: Marta Kaczyńska jest w samym środku konfliktu? Znana prawniczka robi co może, aby pogodzić zwaśnione strony