Jak podaje portal "Onet" mieszkańcy części naszego raju mieli okazję podziwiać na niebie wyjątkowy spektakl. Można było zaobserwować tzw. "niestabilność Kelvina-Helmholtza". W jej wyniku, chmury układają się w niecodzienne kształty, które nazwano właśnie "pociągiem na niebie".

Pociąg na niebie

Niestabilność Kelvina-Helmholtza jest zjawiskiem fizycznym, polegającym na ścinaniu, do którego dochodzi gdy w jednorodnym płynie bądź na granicy dwóch płynów. Przykładem owej niestabilności są powstające na wodzie fale wywołane wpływem wiatru.

W przypadku chmur do powstania niestabilności Kelvina-Helmholtza dochodzi, gdy spotkają się dwie masy powietrza o różnych temperaturach. Dodatkowym warunkiem jest poruszanie się owych mas w różnym tempie. Wówczas na granicy zetknięcia się powstają zawirowania.

To niezwykłe zjawisko można było zobaczyć z Zakopanego, Nowego Targu i Kasprowego Wierchu. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska opublikował portal "Tatromaniak", wprawiając internautów w zachwyt, czemu trudno się dziwić.

Niestety niezwykle rzadko możemy zaobserwować to zjawisko, bo często zakrywa je przed naszymi oczami duże zachmurzenie. Na szczęśćie możemy je podziwiać na zdjęciach zrobionych w ostatnim czasie nad polskimi górami.

Wielu sugeruje, że inspiracją do powstania obrazu "Gwieździsta noc" Vincenta van Gogha była właśnie niestabilność Kelvina-Helmholtza w chmurach.

Gwieździsta Noc/ YouTube @Mr Miller

Udało się wam zobaczyć "pociąg na niebie" na własne oczy?

To też może cię zainteresować: Urodziło się niemowlę z zarostem. Rodzice nie kryli zdumienia, owłosiony noworodek wyglądał jak dorosły

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kiedy możemy spodziewać się ponownego otwarcia restauracji i barów? Premier Mateusz Morawiecki zdradził, kiedy to nastąpi

O tym się mówi w Polsce: Są wyniki pierwszego dnia kontroli na WUM. Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos. Co powiedział

O tym się mówi na świecie: Meghan Markle nie była na to przygotowana? Czy niewygodne fakty o księżnej Sussex wyjdą na jaw