Jak podaje portal "Fakt", seniorzy mogą liczyć w tym roku na waloryzację rent i emerytur, wypłatę trzynastego i najprawdopodobniej również czternastego świadczenia. W wielu przypadkach liczą się jednak odpowiednie terminy. O jakich datach nie należy zapomnieć?

Wyższe emerytury dla rocznika '53

Ważną datą dla osób urodzonych w 1953 roku jest 11 stycznia. Do tego dnia, osoby z rocznika '53, które nadal przebywają na wcześniejszej emeryturze, powinny złożyć wniosek do ZUS o świadczenie powszechne. Dzięki temu przeliczenie wysokości świadczenia nastąpi na korzystniejszych zasadach - bez potrącania pobranych do tej pory kwot.

Od 11 stycznia nastąpi również wypłata wyrównań dla osób urodzonych w 1953 roku, które przeszły już na świadczenia powszechne. Emeryci ci, nie muszą składać żadnych wniosków, ich świadczenie zostanie przeliczone w sposób automatyczny, a wyrównanie trafi do nich już w styczniu lub lutym.

Ważne terminy w lutym

Do końca lutego dorabiający emeryci i renciści muszą powiadomić ZUS o osiągniętych w 2020 roku dochodach. Wyjątek stanowią tu emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, renciści pobierający świadczenia dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a także rent rodzinnych przysługujących po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

W lutym warto złożyć wniosek o emeryturę, co zagwarantuje wypłatę trzynastego świadczenia. Zgodnie z zapisami ustawy wprowadzającej trzynastkę, otrzymają ją tylko ci, którzy na dzień 31 marca będą mieli prawo do renty lub emerytury. Złożenie wniosku już w lutym da nam pewność, że dodatkowe świadczenie trafi do naszych kieszeni.

Seniorka/ Pixabay
Seniorka/ Pixabay
Seniorka/ Pixabay

Waloryzacja już w marcu, trzynastka w kwietniu

W marcu dojdzie do waloryzacji rent i emerytur. Ma ona mieć charakter kwotowo-procentowy, a najniższa kwota ma wynieść 50 zł brutto. Otrzymają ją osoby z najniższymi świadczeniami, w przypadku wyższych świadczeń, ich wzrost będzie miał charakter procentowy i wyniesie 3,84 proc.

W kwietniu kieszenie seniorów zasili wypłata trzynastego świadczenia. Kwota dodatkowego świadczenia ma wynieść 1250 zł brutto. Otrzymają ją wszyscy, którzy będą mieli ustalone prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2021 roku. W jej przypadku nie obowiązuje ani próg dochodowy, ani konieczność składania wniosków.

Seniorzy/Pixabay
Seniorzy/Pixabay
Seniorzy/ Pixabay

Nie przechod na emeryturę w czerwcu!

O ile nie dojdzie do zmiany przepisów, najmniej opłacalnym czasem na przechodzenie na emeryturę jest czerwiec. Powód jest bardzo prosty: otrzymamy mniejszą emeryturę niż w przechodząc na emeryturę w pozostałych miesiącach roku.

Znacznie bardziej poczekać do lipca. Kwartalna i roczna waloryzacja sprawi, że świadczenie emerytalne będzie wyższe.

Pamiętacie o ważnych terminach?

To też może cię zainteresować: Wyższe świadczenia emerytalne dla tysięcy seniorów. Już niedługo upływa ważny termin

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kasia Tusk pokazała nieznaną do tej pory fotografię ze ślubu! Wielka gratka dla fanów znanej blogerki. Córka Donalda Tuska pokazała się z ojcem

O tym się mówi: Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia wypowiedział się na temat decyzji rządu. Rodzice zastanawiają się, co stanie się po feriach zimowych