Jak podaje portal "Radio Zet", szczepienia na Covid-19 trwają w naszym kraju od czterech dni. Wiele osób pokłada ogrmne nadzieje w tym, że dzięki szczepieniom uda się zakończyć epidemię i móc zrezygnować z noszenia męczących maseczek. Kiedy najwcześniej będziemy mogli się ich pozbyć? Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził, kiedy najwcześniej może to nastąpić.

Kiedy przestaniemy nosić maseczki?

Wiele osób ma nadzieję, że rozpoczęte kilka dni temu szczepienia pozwolą na zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa już na wiosnę. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że wiosna nie jest zbyt realnym terminem, ze względu na wciąż zbyt niski odsetek zaszczepionych wówczas osób.

Piotr Müller/ YouTube @PCG Academia
Piotr Müller/ YouTube @PCG Academia
Piotr Müller/ YouTube @PCG Academia

Zdaniem Piotra Müllera bardziej prawdopodobną datą zniesienia obowiązku noszenia maseczki jest lato. Na ostateczną decyzję w tym zakresie będzie miała wpływ zarówno wyszczepialność oraz liczba nowych zakażeń i przypadków wymagających hospitalizacji.

Piotr Müller zstał zapytany także o to, kiedy uda się osiągnąć odpowiednią ilość osób, by osiągnąć tzw. odporność populacyjną. Rzecznik rządu podkreślił, że wszystko uzależnione jest od ilości osób, które zdecydują się zaszczepić, choć z pewnośćią trzeba liczyć się z tym, że może to potrwać kilka miesięcy. Dodał również, że akcja szczepień, która niedawno się rozpoczęła jest ogromnym wyzwaniem logistycznym.

Obecnie w ramach "Etapu 0" szczepieni są pracownicy służby zdrowia. 15 stycznia ma ruszyć rejestracja pozostałych osób, które chcą skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Rejestracja ma dotyczyć osób z grupy pierwszej "oraz chwilę później, a może w tym samym nawet terminie, rejestracja pozostały grup" stwierdził rzecznik rządu.

Pierwsza zaszczepiona na Covid-19 osoba w Polsce/ YouTube @WP
Pierwsza zaszczepiona na Covid-19 osoba w Polsce/ YouTube @WP
Pierwsza zaszczepiona na Covid-19 osoba w Polsce/ YouTube @WP

A waszym zdaniem, kiedy będziemy mogli wreszcie zrezygnować z konieczności noszenia maseczek?

To też może cię zainteresować: Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Kto załapie się na 1500 zł? Już dziś mija termin składania wniosków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dnich: Krystyna Pawłowicz w mocnych słowach podsumowała 2020 rok i ujawniła przewidywania na 2021. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki

O tym się mówi: Najważniejsze informacje dla emerytów w pigułce. Emerytury stażowe, waloryzacja, wiek emerytalny, trzynastki i czternastki