Rok 2021 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – spore zmiany, które odczują emeryci. Można się pogubić – przepisy mocno się zmienią, a niektórym seniorom będą przysługiwały różne dodatki czy inne formy bonusowych pieniędzy.

Warto zainteresować się tematem, szczególnie, że można na tym nieco zyskać. Niekiedy konieczne jest składanie wniosków, innym razem wszystko stanie się automatycznie, trzeba natomiast być świadomym swoich praw. Portal Pomorska przygotował małe vademecum dla emeryta.

Pieniądze dla emerytów / Youtube @Czas to Pieniądz
Pieniądze dla emerytów / Youtube @Czas to Pieniądz

Emerycie, to powinieneś wiedzieć!

Pierwsza zmiana to waloryzacja, która w 2021 roku będzie kwotowo-procentowa. Seniorzy dostaną co najmniej 50 zł brutto więcej miesięcznie, a wskaźnik waloryzacji to 4,16% - sporo więcej niż przewidywano. Najniższa emerytura będzie wynosiła 1250 zł brutto, tj. 1068 zł netto.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kwestia trzynastek oraz czternastek. Trzynastki będą wynosiły 1250 zł brutto, dostaną je wszyscy. Co do czternastek – póki co sporządzono projekt ustawy, który już przyjęły władze, teraz pora na sejmowe prace. Mówi się, że czternaste emerytury będą wynosić 1300 zł brutto, a uprawnieni dostaną pieniądze prawdopodobnie w listopadzie 2021.

Co z wiekiem emerytalnym? Obecnie wynosi on 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 dla mężczyzn, jednak mówi się także o emeryturach stażowych. Póki co nie ma jeszcze konkretów, jednak prawdopodobnie kobiety będą musiały odprowadzać składki przez co najmniej 35 lat i ukończyć co najmniej 55 lat, mężczyźni zaś – 40 lat płacenia składek oraz osiągnięcie wieku 60 lat. Stażowe będą o wysokości co najmniej emerytur minimalnych.

Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube  Aktualności 360
Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube Aktualności 360

To jeszcze nie wszystko – wciąż będą obowiązywały dodatki, które automatycznie można otrzymać z emeryturą. Jest to m.in. dodatek kombatancki o wysokości 229,91 zł, dodatek pielęgnacyjny (229,91 zł lub – dla inwalidów wojennych – 344,87 zł), dodatek za tajne nauczanie (229,91 zł), świadczenie dla deportowanych do pracy przymusowej (od 11,53 do 229,91 zł).

Dodatkowe środki dostają również byli żołnierze górnicy (229,91 zł).

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA! DATA NIE JEST TUTAJ PRZYPADKIEM. CHODZI O MOŻLIWĄ NOWĄ PANDEMIĘ. ŚWIAT ZADRŻAŁ W POSADACH

O tym się mówi w Polsce: POGODA W ŚRODĘ MOCNO ZASKOCZY POLAKÓW! NAGLE DOJDZIE DO DIAMETRALNYCH ZMIAN, A ŚNIEG I GOŁOLEDŹ TO TYLKO POCZĄTEK. CZEKA NAS COŚ NIESPODZIEWANEGO

O tym się mówi na świecie: CZY KRÓLOWA ELŻBIETA II ZMIERZA DO KOŃCA SWOJEGO PANOWANIA? MONARCHINI ODBYŁA WAŻNE SPOTKANIE ZE SWOJĄ RODZINĄ. JAKIE KROKI ZOSTAŁY PODJĘTE

Z życia gwiazd: CO KRYJE SIĘ WE WNĘTRZACH DOMU KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO? PRAWDA WYSZŁA NA JAW. NIEWIELE OSÓB CHCIAŁOBY SIĘ TAM ZNALEŹĆ. NIEPOKOJĄCE ZNALEZISKA