Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Pikio", do końca ferii rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać już od poniedziałku 28 grudnia. Najprawdopodobniej tzw. zasiłek koronawirusowy może trafić do kieszeni rodziców po raz ostatni, bo po 17 stycznia rząd planuje powrót najmłodszych uczniów do nauczania stacjonarnego.

Można składać wnioski o zasiłek koronawirusowy

Tak zwany zasiłek koronawirusowy przysługuje tym rodzicom, którzy ze względu na przejście dzieci na naukę zdalną, musieli tymczasowo zrezygnować z pracy, żeby zając się swoimi pociechami. Od poniedziałku 28 grudnia rodzice ci mogą składać wnioski do ZUS-u o zasiłek, który będzie można pobierać do 17 stycznia 2021 roku.

Klasa/YouTube @Tvtetka
Klasa/YouTube @Tvtetka
Klasa/YouTube @Tvtetka

Wiadomość ta z pewnością ucieszyła wielu rodziców, tym bardziej, że w czasie skumulowanych ferii nie będą mogli wysłać pociech na feryjne wyjazdy zorganizowane lub do starszych dziadków, którzy mogliby się nimi zająć. Warto przypomnieć, że od poniedziałku 28 grudnia zamknięto wszystkie stoki narciarskie, pensjonaty i hotele, które do tej pory mogły przyjmować osoby przebywające w podróży służbowej.

Ile wynosi tzw. zasiłek koronawirusowy

Świadczenie wypłacane w formie tzw. zasiłku koronawirusowego wynosi 80 proc. standardowego wynagrodzenia pracownika, który się o niego ubiega. Wypłata obejmuje wszystkie dni, kiedy rodzic opiekuje się dzieckiem, co dotyczy również dni ustawowo wolnych od pracy (niedziele i święta).

Monety/ YouTube @numizmatykamonety
Monety/ YouTube @numizmatykamonety
Monety/ YouTube @numizmatykamonety

Przypomnijmy świadczenie przysługuje rodzicom dzieci do lat 8. Wyjątek stanowią jednak rodzice dzieci niepełnosprawnych, w przypadku których zasiłek przysługuje na dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia u dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: Już w 2021 roku zajdą poważne zmiany w sprawie świadczenia 500 Plus. Rodzice musza przygotować się na nowości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Lewandowska pokazała rozczulającą fotkę z córką. Klara wyrosła na małą, uroczą kobietkę. Fani są pod wrażeniem

O tym się mówi: Leki, które GIF masowo wycofał z aptek. Mogą stwarzać duże zagrożenie. Lepiej wyrzucić je ze swojej apteczki