W tym roku święta będą całkowicie inne niż dotychczas – nie tylko ze względu na fakt, że wiele rodzin nie spotka się w pełnym gronie, lecz także przez obowiązujące przepisy. Jeden z nich reguluje liczbę osób, które mogą być obecne w jednym domu podczas świąt i nie tylko.

Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że w 2020 roku powinniśmy unikać świątecznych spotkań w dużym gronie czy z seniorami ze względów bezpieczeństwa. To jeszcze nie wszystko – nie należy zapominać o tym, że spotkanie w zbyt licznych grupach może skutkować… mandatami. Czy policja będzie przeprowadzać masowe kontrole?

Wigilia. Źródło: Youtube Obiektyw Podlaskie24pl
Wigilia. Źródło: Youtube Obiektyw Podlaskie24pl

Kontrole policyjne we Wigilię? Ważna wypowiedź rzecznika

Przypomnijmy – według obowiązujących zasad w domu mogą przebywać domownicy oraz pięciu gości. Dotychczas mówiono, że funkcjonariusze policji nie będą pukać od drzwi do drzwi, a przyjadą jedynie wtedy, gdy otrzymają zgłoszenie o łamaniu przepisów. Co powiedział rzecznik? Sprawę tłumaczy portal Lelum.

Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, ujawnił, że funkcjonariusze liczą na „samodyscyplinę” świętujących, jednak w razie potrzeby będą interweniować – właśnie wtedy, gdy otrzymają zgłoszenie. Wiadomo natomiast, że nie będzie masowych kontroli podczas świąt.

Wigilia. Źródło: Youtube Naszczas24.pl
Wigilia. Źródło: Youtube Naszczas24.pl

Rzecznik KGP przypomina, że to nie tylko kwestia przepisów, ale także bezpieczeństwa – mniej osób przy świątecznym stole to mniejsze ryzyko zarażenia się. Co więcej, już teraz podkreśla, że policja otrzymuje sporo zgłoszeń o łamaniu wspomnianego przepisu o ograniczeniu liczby osób, które mogą przebywać w jednym domu.

W przypadku, gdy w domu znajdzie się więcej osób w jednym czasie, możemy otrzymać 500 zł mandatu lub liczyć się z karą administracyjną do 30 tys. złotych albo sprawą sądową.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NA TĘ WIADOMOŚĆ CZEKAŁO WIELU UCZNIÓW. CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA WYDAŁA PILNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY MATUR I EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY

O tym się mówi w Polsce: CZY CZĘŚĆ EMERYTÓW STRACI 500 PLUS DLA SENIORA? WSZYSTKO PRZEZ ZAPOWIADANĄ NA MARZEC 2021 WALORYZACJĘ. WAŻNE INFORMACJE DLA NAJSTARSZYCH POLAKÓW

O tym się mówi na świecie: NAJNOWSZE DONIESIENIA MEDIÓW O SZCZEPIONCE. PREPARAT MA TRAFIĆ NA RYNEK JUŻ WKRÓTCE. KIEDY RUSZĄ SZCZEPIENIA? ZNANE SĄ JUŻ SZCZEGÓŁY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Z życia gwiazd: AGNIESZKA WOŹNIAK-STARAK UDZIELIŁA PIERWSZEGO WYWIADU PO STRACIE MĘŻA. WDOWA PO PIOTRZE WOŹNIAKU-STARAKU OPOWIEDZIAŁA O NAJTRUDNIEJSZYM CZASIE W ŻYCIU