Podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono ostatnio wprowadzenie nowych obostrzeń. Zasady trafiły już do Dziennika Ustaw w formie rozporządzenia.

Zmiany wprowadzające lockdown w Polsce wejdą w życie 28 grudnia i będą obowiązywać do 17 stycznia 2021 roku. Zamknięta zostanie większość sklepów oraz wiele innych branż. Co trzeba wiedzieć o najnowszych obostrzeniach?

Jakie zasady będą obowiązywać w Polsce od 28 grudnia?

Portal Interia przygotował listę zasad oraz szczegóły. Jedną z ważnych informacji jest wprowadzenie godziny policyjnej w Sylwestra – będzie ona obowiązywać od 31 grudnia 2020 od 19:00 do 1 stycznia 2021, do 6:00. Wtedy to obowiązuje zakaz przemieszczania się w celach innych niż w ramach pracy bądź „zaspokajania niezbędnych potrzeb”.

Adam Niedzielski. Źródło: Youtube Onet News
Adam Niedzielski. Źródło: Youtube Onet News

Co ważne, w nowych zasadach mowa o jeszcze ściślejszym ograniczeniu działania branży hotelarskiej, poza hotelami pracowniczymi, w których nocować będą mogli tylko przedstawiciele kilku określonych zawodów.

Ponadto restauracje pozostają nieczynne – co najmniej do 17 stycznia mogą serwować dania jedynie na wynos lub z dostawą do domu.

Od 28 grudnia galerie handlowe zostaną w dużej mierze zamknięte i potrwa to co najmniej do 17 stycznia. Handel detaliczny zostanie wstrzymany w obiektach handlowych albo usługowych o pow. ponad 2000 m2.

Jakie sklepy będą działać? Będą to: spożywcze, budowlane, meblowe, księgarnie, drogerie i apteki, zoologiczne, z usługami telekomunikacyjnymi oraz akcesoriami samochodowymi.

Wiele innych gałęzi gospodarki także zostanie zamkniętych. Nie ma co liczyć na zakupy na wyspach handlowych w galeriach – one również będą nieczynne. Zamknięte zostaną także sale zabaw.

W dalszym ciągu obowiązuje rygor sanitarny – konieczność dezynfekcji lub noszenia rękawiczek jednorazowych, dezynfekcja stanowisk kasowych, zachowanie dystansu społecznego, a także limit osób.

Obostrzenia. Źródło: Youtube Onet News
Obostrzenia. Źródło: Youtube Onet News

W kwestii godzin dla seniorów nic się nie zmieni – będą one podtrzymane. Utrzymano także zakaz działalności klubów, siłowni, basenów i klubów fitness.

W dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, obowiązuje również limit osób w domach – maksymalnie pięć osób poza domownikami.

W kościołach należy zachowywać dystans min. 1,5 metra, może w nich przebywać max. 1 osoba na 15 m2. Młodzież do 16. roku życia w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku może wychodzić z domu tylko z opiekunami.

Co więcej, obowiązywać będzie także 10 dni kwarantanny dla przyjezdnych z innych krajów.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NA TĘ WIADOMOŚĆ CZEKAŁO WIELU UCZNIÓW. CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA WYDAŁA PILNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY MATUR I EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY

O tym się mówi w Polsce: CZY CZĘŚĆ EMERYTÓW STRACI 500 PLUS DLA SENIORA? WSZYSTKO PRZEZ ZAPOWIADANĄ NA MARZEC 2021 WALORYZACJĘ. WAŻNE INFORMACJE DLA NAJSTARSZYCH POLAKÓW

O tym się mówi na świecie: NAJNOWSZE DONIESIENIA MEDIÓW O SZCZEPIONCE. PREPARAT MA TRAFIĆ NA RYNEK JUŻ WKRÓTCE. KIEDY RUSZĄ SZCZEPIENIA? ZNANE SĄ JUŻ SZCZEGÓŁY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Z życia gwiazd: AGNIESZKA WOŹNIAK-STARAK UDZIELIŁA PIERWSZEGO WYWIADU PO STRACIE MĘŻA. WDOWA PO PIOTRZE WOŹNIAKU-STARAKU OPOWIEDZIAŁA O NAJTRUDNIEJSZYM CZASIE W ŻYCIU