Jak podaje portal "Pikio", premier Mateusz Morawiecki przekazał bardzo smutne informacje. Odszedł Powstaniec warszawski, Władysław Rosiński. Zmarł 19 grudnia wieczorem w wieku 94 lat, zaledwie trzy godziny później niż inna bohaterka Powstania Warszawskiego, Hanna Stadnik.

Odszedł Władysław Rosiński

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na "wieczną wartę odszedł" Władysław Rosiński ps. Zapałka. Szef Rady Ministrów wspomniał, że w tym roku odiwedził Rosińskiego, który pokazał mu swoje spisane wspomnienia z tego trudnego okresu. Morawiecki podkreślił, że Polacy powinni pamiętać o naszej historii i tworzących ją bohaterach.

Na profilu "BohaterOn" w poruszającym wpisie podkreślono, że śmierć Rosińskiego jest dla wszystkich ogromnym ciosem. Kolejnym po śmierci Hanny Stadnickiej. Władysław Rosiński brał udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc w zgrupowaniu "Chrobry II".

Rosiński urodził się 2 lipca 1926 roku w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej. Był nie tylko strzelcem, ale także prowadził działania konspiracyjne. Osiągnął pełnoletność zaledwie miesiąc przed wybuchem Powstania Warszawskiego. O zrywie dowiedział się od matki, potem w ich domu pojawił się żołnierz, który zwerbował go do działań.

Władysław Rosiński/YouTube @Telewizja Republika
Władysław Rosiński/YouTube @Telewizja Republika
Władysław Rosiński/ YouTube @TelewizjaRepublika

Po 17 dniach czynnego działania w walkach musiał się poddać, tylko tak mógł ocalić cywilów, którzy ukrywali się w piwnicach budynków przy ul. Grzybowskiej 71 - wśród nich znajdowały się jego matka oraz siostra. Trafił do obozu w Lipsku, a następnie do fabryki Richtera znajdującej się również w Lipsku. Pozostawał tam aż do kapitulacji Niemiec.

Bliskim, przyjaciołom i znajomym Władysława Rosińskiego składamy najszczersze kondolencje.

To też może cię zainteresować: To już ponad 13 lat, odkąd aktora nie ma z nami. Kto jeszcze pamięta Jacka Chmielnika

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gwiazda „Na dobre i na złe” zniknęła nagle i bez zapowiedzi. Czym dziś zajmuje się Edyta Jungowska

O tym się mówi: Emerytów czekają jeszcze w tym roku poważne zmiany. Jest oficjalne potwierdzenie w tej sprawie. Na co muszą się przygotować seniorzy