Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Biznes Info", doradca premiera, prof. Andrzej Horban wskazał, że pierwsza osoba w naszym kraju może zostać zaszczepiona na koronawirusa jeszcze w tym roku. Pierwszym możliwym terminem będzie 27 grudnia.

Pierwsze szczepienia jeszcze w tym roku

Szczepienia na Covid-19 mogą rozpocząć się najwcześniej tuż po świętach. Jak potwierdza prof. Andrzej Horban, może to mieć miejsce już 27 grudnia. W pierwszym etapie, szczepionka będzie podawana w zakładach opieki zdrowotnej. Doradca premiera zapewnia, że infrastruktura jest już gotowa i proces szczepieńbędzie przebiegał bezproblemowo.

Prof. Horban w rozmowie z Polsat News przyznał, że bardzo wyczekuje szczepień i liczy na to, że każdy, kto będzie miał taką możliwość, skorzysta z szansy zaszczepienia się na Covid-19. W pierwszym rzucie ma zostać zaszczepiony personel medyczny. W części szpitali jednak z możliwości zaszczepienia nie skorzystała nawet połowa uprawnionych do tego osób.

Prof. Andrzej Horban podkreślił, że zaszczepienie się na Covid-19 jest jedyną drogą, która pozwoli uniknąć zachorowania. Dodatkowo doradca premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił, że mamy w naszym kraju ogromny wzorst śmiertelności, który jest wywołany ograniczonym dostępem do służby zdrowia pacjentów chorujących na inne choroby. Dlatego kluczowe znaczenie ma promowanie szczepień i dawanie przez lekarzy dobrego przykładu.

Prof. Andrzej Horban/ YouTube @Onet News
Prof. Andrzej Horban/ YouTube @Onet News
Prof. Andrzej Horban/ YouTube @MedExpress

To nie jedyna data

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że szczepienia mogą zacząć się z lekkim opóźnieniem, 28 grudnia, co uzależnione jest od tego, kiedy dotrze do naszego kraju pierwsza dostawa preparatu.

W pierwszej kolejności szczepionka ma zostać podana personelowi medycznemu i pracownikom ochrony zdrowia, pracownikom sanepidów oraz personelowi DPS-ów. W dalszej kolejności będzie podawana nauczycielom, służbom mundurowym i seniorom z domów opieki. Szczepionka ma być darmowa dla wszystkich i przyjmowana dobrowolnie.

Prace nad szczepionką na Covid/ YouTube @WP
Prace nad szczepionką na Covid/ YouTube @WP
Prace nad szczepionką na Covid/ YouTube @WP

Zaszczepicie się?

To też może cię zainteresować: Jest nowa decyzja polskich władz, która wpłynie na podróże Polaków. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli. Zmiana od wtorku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znana polska piosenkarka przeżywa bardzo trudne chwile. Reni Jusis poinformowała o swojej stracie. Fani ślą kondolencje

O tym się mówi: Już w grudniu pojawi się poważna zmiana w sprawie godzin dla seniorów. Najstarsi Polacy muszą być gotowi. Nowość już w najbliższy czwartek